UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Реформа з децентралізації влади має бути завершена в 2014 році

Експерт упевнений, що за будь-яких обставин вікно політичних можливостей не довго буде відкрито. "Необхідно встигнути реалізувати всі заплановані реформи буквально за рік, максимум два", - зазначив він.

На сьогоднішній день існують сприятливі умови для проведення реформ, зокрема децентралізації влади, вважає експерт в галузі місцевого самоврядування Юрій Ганущак.

"Всі нормативні акти та заходи повинні бути прийняті і реалізовані вже в 2014 р., з тим, щоб вибори до місцевих рад пройшли на новій просторовій основі і з новими компетенціями органів влади", - зазначив він у своїй статті для "Дзеркала тижня. Україна".

Експерт упевнений, що за будь-яких обставин вікно політичних можливостей не довго буде відкрито. "Необхідно встигнути реалізувати всі заплановані реформи буквально за рік, максимум два", - зазначив він.

"Який може бути послідовність заходів з проведення децентралізації? Перший етап - демонстрація серйозності намірів уряду. Її підтвердить прийняття законопроекту про реорганізацію управління в Києві, що передбачає розмежування повноважень Київського міського голови, який очолює виконавчий орган Київради, з одного боку, та голів КМДА - з іншого, а також відновлення районних рад у Києві (реєстраційний номер законопроекту 4289)", - підкреслив Ганущак.

Крім того, на його думку, необхідно відновити зупинене у 2010 році моделювання громад і районів, а аналіз їх спроможності виконувати визначені законом по цих рівнів повноваження, можна, організувавши належним чином роботу протягом не більше місяця.

"Стільки ж часу знадобиться для прийняття в першому читанні поправок до Конституції щодо реформи місцевого самоврядування. На відміну від політично чутливих статей організації влади на центральному рівні, які будуть потребувати тривалих політичних консультаціях і роботі кваліфікованих юристів, зміни щодо децентралізації влади, давно відпрацьовані з експертами Венеціанської комісії і можуть розглядатися в залі Верховної Ради України окремо", - зазначив експерт.

Він нагадав, що напрацьовано і пакет законопроектів, необхідних для повноцінної реформи територіальної організації влади. Це нові редакції законів "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про місцеві державні адміністрації", законопроект "Про адміністративно-територіальний устрій" і супутні їм зміни в Бюджетний кодекс України. Ці документи можна приймати поетапно, в залежності від готовності політикуму до проведення швидких змін у Конституцію.

"Проведення адміністративно-територіальної реформи також залежить від політичної волі. Досвід інших країн свідчить, що більш вдячну реформу і не придумаєш, оскільки "перетрушування" підлягає зовсім не улюблена народом бюрократія, і без того кожні п'ять років переживає невеликий землетрус в результаті виборів. З хорошою адміністративної та медійної підготовкою проведення необхідних змін не буде потребувати великих вкладеннях та масові звільнення службовців. Переважна більшість їх знайде своє місце в новоутворених органах влади на рівні громади і району. А скорочення відстані між центрами надання соціальних послуг, розміщеними сьогодні в районних центрах, і їх споживачами - сільськими жителями з 20 км в середньому до 11 км - центрів новоутворених громад, безумовно, знайде підтримку у населення", - підкреслив Ганущак.

Докладніше читайте в матеріалі "Децентралізація: вікно політичних можливостей не довго буде відкрито". !zn

Читайте також:

Експерт запропонував "нульовий варіант" при вирішенні проблеми бюджету Києва

Експерт: Київ як столиця потребує кардинальної зміни системи управління

Гіркі пігулки для фінансів України

Як нам облаштувати Київ