UA / RU
Підтримати ZN.ua

Джерело ZN.UA назвало список кандидатів Банкової на посаду голови КМДА

Зеленський серйозно замислюється про другий термін і удар по Кличку, як основному конкуренту, стане сигналом, що рішення прийнято.

Президент України Володимир Зеленський, за твердженням джерел ZN.UA в ОПУ, своїх конкурентів готовий «палити напалмом». І мер Києва Віталій Кличко - перший, пише редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова. Голова держави має проблеми з президентським рейтингом, Кличко другий після Зеленського у рейтингу довіри. Тому мер Києва є реальною фігурою можливого альтернативного об'єднання всіх незадоволених чинним президентом.

Призначивши свого голову Київської міської державної адміністрації (КМДА) Зеленський може істотно обмежити владу Кличко в столиці.

Список претендентів на посаду голови КМДА уже сформований. Є в «четвірці» нинішній міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов. Міністр близький до партнера і друга Ігоря Коломойського Тимура Міндіча. Який, своєю чергою, дружний із головою ОПУ Андрієм Єрмаком.

«Завдяки цій обставині персона Чернишова може не тільки «вистрелити» як кандидат на посаду можливого голови КМДА, а й отримати портфель солідніший. Як уточнює джерело видання в ОПУ, Міндіч уже понад півроку через Єрмака сватає Чернишова в прем'єри», - додає авторка.

Хоча би як іронізували стосовно Чернишова співрозмовники ZN.UA, його сірість - абсолютно в контексті стратегії Зеленського. Адже мета президента - змінити картинку («ніякого» Шмигаль на такого самого Чернишова), а зовсім не якість управління державою.

Адже будь-який, навіть зовсім недосвідчений, президент завжди здогадується, що з хорошого прем'єра може вирости президент.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Ще один кандидат - колишній генеральний продюсер «1+1», нинішній міністр культури Олександр Ткаченко. Він завжди був не проти очолити столицю. Причому неважливо, в іпостасі кого - мера чи голови КМДА.

«Спочатку це була саме його з Богданом комбінація. Але дружба й партнерство розбилися об нерішучість Богдана, якому забракнуло часу та ресурсів на вирішення питання Кличка. Тепер Ткаченко з ним не розмовляє. Що теж є перевагою його кандидатури в очах Зеленського. Але чи піде зараз Ткаченко на випадок чого на такий культурний обмін – велике питання», - пише авторка.

Олексій Кулеба/Facebook

Олексій Кулеба - нинішній перший заступник Кличка, в якого склалися з мером досить приємні відносини. Однак Кулеба - стовідсоткова людина Єрмака, яка сіла на столичний благоустрій зразу після укладення угоди Кличка з Єрмаком у 2019 році. Його називають одним із найреальніших кандидатів на реалізацію радикальної ідеї Зеленського в Києві. 

Василь Артюшенко, ZN.UA

І, нарешті, екскандидат у мери Києва від «слуг» Ірина Верещук - теж в обоймі. «Єдиний для неї шанс десь приземлитися на своїй парасольці полягає в гендерному факторі. І тут – сухий піар-розрахунок. Бій між Кличком і тим-таки Ткаченком – візуально смішний. А ось між Кличком і тендітною жінкою – аж ніяк. Тут Кличко програє безальтернативно і за очками. Візуальна перевага Кличка поруч із жінкою-суперницею легко перетворюється на ваду. У нас же балом правлять емоції», - додає Ведернікова.

Тому те, що відбувається нині зі столицею, це не підступи Єрмака, першого помічника президента Сергія Шефіра чи «лисого» з «95-го кварталу», це - рішення Зеленського.

За два роки президентства Зеленський розсмакував не тільки владу, а й, із включенням інструмента РНБО, її силу. Переформатування меседжа на кшталт «не все встиг зробити, і тільки я можу» для походу на новий термін - не проблема.

«Тому меч самодержця в будь-який момент може бути пущений в хід у Києві. Як із Тупицьким, Коболєвим і Ко. Чому, питається, до візиту держсекретаря Ентоні Блінкена в Україну Зе! може незаконно прибрати Коболєва з НАК «Нафтогаз України», а Кличка після – ні? », - запитується авторка.

Якщо президент призначить нового голову столичної адміністрації, то стане зрозумілою його стратегія на найближчих три роки. Доля Кличка в Києві лакмус рішення Зеленського йти на другий термін. 

Однак, хоч би хто зрештою пройшов остаточний кастинг, уся історія з таким призначенням лежить поза конституційним полем. Згідно зі статтею ст. 118  Конституції України та рішенням КСУ № 21-рп/2003 від 25 грудня 2003 року, що її роз'яснює, головою КМДА може бути тільки всенародно обраний мер, він же – голова Київради. 

Що не завадило в 2010 році команді Віктора Януковича, який прийшов до влади, ввнести зміни до закону про столицю та призначити головою столичної адміністрації Олександра Попова. Що правив Києвом при живому і всенародно обраному мері Черновецькому, практично, всю каденцію Януковича. 

«Але тут важливо нагадати, що основним аргументом, котрий дозволив Януковичу легітимізувати своє рішення в очах громадян, була антикорупційна кампанія силовиків та команди Попова, які розпочали активне викриття діянь Черновецького. Конституція – ніщо, справедливість – усе. Влада показово повертала в комунальну власність міста украдені Черновецьким активи. Що вона з ними робила потім – тема не цього матеріалу. Однак точно привід боятися для Кличка», - додає Ведернікова.

Якщо Зеленський усе-таки наважиться на цю авантюру, кримінальні справи стосовно Кличка та його оточення витіснять всі його аргументи про порушення демократії в столиці України. А силовики, звісно, знайдуть спосіб не вийти на слід самої влади, що в партнерах у Кличка.

На цьому тлі оборона Кличка – більше блеф, ніж реальна відповідь. Підготовлене рішення Київради про формування виконкому під Київрадою та мером – нелегітимне, і його зразу розіб'ють у першому-ліпшому суді, про що юристи мера столиці не можуть не знати. Як, утім, і про те, що в арсеналі Зеленського, крім указів, РНБО та Кабміну, – ще весь парламент. 

Читайте також: Шмигаль натякнув Кличку, що повного локдауну не буде: "Можемо запропонувати призначити нового очільника КМДА"

Чому Зеленський із Кличком не сварилися, але війна між ними неминуча? Яку стратегію обере Банкова, виводячи мера Києва за рамки майбутньої президентської кампанії? Навіщо Кличко створює новий виконком і чи допоможе йому це? Чи наважиться Банкова ламати налагоджену в столиці систему потоків, і до чого тут силовики? Читайте в матеріалі Інни Ведернікової «Чи відбере Зеленський столицю?» для читачів ZN.UA.