Так звана "формула Штайнмаєра" скасовує відповідальність Російської Федерації за війну на сході України й примушує українську владу вести справи зі ставлениками Кремля в Донбасі, зауважує колишній заступник помічника міністра оборони США, старший директор Центру дипломатії та глобальної взаємодії Майкл Карпентер.
"Це дуже небезпечний шлях", - сказав він у коментарі "Укрінформу".
Карпентер зазначив, що тодішній очільник міністерства закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр запропонував забути надважливі передумови, які прописали у Мінських угодах 2015 року, та одразу перейти до виборів й надання спецстатусу ОРДЛО. Йдеться про припинення вогню, виведення важкого озброєння і військ, забезпечення присутності місії ОБСЄ на окупованих територіях та відновлення суверенітету України, пояснив експерт.
"Без повернення контролю за міжнародним кордоном, Україна не матиме суверенітету на цих територіях. Це надзвичайно важливо", - додав він.
Колишній радник Пентагону також зазначив, що у контексті міжнародних дискусій усе зводиться зараз до тиску на Україну, а не Росію. І президент Франції Еммануель Макрон, і канцлерка Німеччини Ангела Меркель зосереджують розмову на тому, чого очікувати від спеціального статусу Донбасу, сказав Карпентер.
"Це дуже прикро, і я думаю, що наступний саміт у Нормандському форматі, відверто, стане чимось на кшталт пастки для України", - зауважив експерт, додавши, що такий підхід виводить Москву з-під відповідальності як сторону конфлікту.
За словами Карпентера, "формула" примушує українську сторону вести переговори із сепаратистами, які при цьому відмовляються забезпечувати вільні й справедливі виборчі процедури.
1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил та засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".
Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. 6 жовтня у столиці відбулось багатотисячне віче "Ні капітуляції!". Проти проти "формули Штайнмаєра" виступили низка обласних і міських рад.
Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Силіної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".