Президент України Володимир Зеленський обговорив із федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель комплекс безпекових питань: ситуацію в окупованому Криму, мирне врегулювання в Донбасі і загрози, що несе російський газопровід «Північний потік-2».
«Найважливіше питання, про яке ми будемо говорити, - це безпека... Це Донбас, це Крим і це «Північний потік-2». Ми вважаємо, що це велика загроза, яка ховається під маскою економічного проекту. Сьогодні український маршрут транспортування газу до Європи є вагомим стримуючим фактором. Запуск «Північного потоку-2» несе загрозу безпеці в регіоні. І зайвою демонстрацією цього є концентрація російських військ на нашому державному кордоні», - заявив глава держави на спільному з Меркель брифінгу в Берліні увечері в понеділок, 12 липня. Він констатував, що анонсоване Кремлем відведення військ від українського кордону було «досить умовним» і «фактично таким, що взагалі не відбулося».
Зеленський підкреслив, що питання «Північного потоку-2» має обговорюватися в рамках нормандського формату України, Німеччиною, Францією і Росією.
«Я хочу ще раз подякувати на незмінну підтримку нормандського формату з боку пані Меркель і з боку президента Франції Макрона. Я вважаю, що це прекрасний проект, що готували німецька і французька сторони - «Ключові кластери по реалізації Мінських угод». Україна підтримала цей проект. Він знаходиться в Російській Федерації, і тільки Росія сьогодні не акцептувала кроки по завершенню війни на Донбасі », - додав Зеленський.
Президент України наголосив на важливості поглиблення стратегічного партнерства і розвитку двосторонніх відносин між Україною і Німеччиною.
«Німеччина є одним з ключових наших партнерів. І незмінною є підтримка з боку пані канцлера і з боку Німеччини нашого державного суверенітету, нашої територіальної цілісності і мирного врегулювання на Донбасі. Незмінною також є позиція Німеччини щодо невизнання спроб незаконної анексії Криму Російською Федерацією, підтримка наших європейських прагнень», - зазначив президент.
Володимир Зеленський 11 липня відбув до Німеччини з дводенним візитом, щоб зустрітися з федеральним канцлером Ангелою Меркель, її наступником Арміном Лашетом і президентом Франком-Вальтером Штайнмаєром.
У червні відбулася розмова канцлера Ангели Меркель і Володимира Зеленського. Серед іншого, співрозмовники обмінялися запрошеннями: Меркель запросила Зеленського в Берлін 12 липня, Зеленський - запросив Меркель на інавгураційний саміт Кримської платформи і святкування 30-річчя Незалежності України 24 серпня у Києві.
У вересні у Німеччині відбудуться вибори до Бундестагу, після чого в уряді, швидше за все, з'явиться чорно-зелена коаліція. Коаліцію християнських демократів і «зелених» в Києві розглядають як одну з найбільш сприятливих для України, чекаючи, зокрема, перезавантаження політики по «Північному потоку-2». Детальніше читайте в статті Володимира Кравченка «Штурм Берлінської стіни» в ZN.UA.