Дипломати, які представляють у Франції низку країн Євросоюзу, вдалися до демаршу у відповідь на коментар французького лідера Емманюеля Макрона щодо гарантій безпеки для Росії. Про це повідомляє Reuters.
Слова Макрона в інтерв’ю французькому телеканалу про те, що Європі необхідно підготувати свою майбутню архітектуру безпеки, а також подумати, як дати гарантії Росії в день, коли вона повернеться за стіл переговорів, викликали негативну реакцію України та країн Балтії. Навіть попри те, що сам Макрон, Єлисейський палац та міністерство закордонних справ намагались пояснити позицію президента, пом’якшивши формулювання, деякі дипломати її не сприйняли.
Чеська Республіка, яка наразі головує в Раді ЄС, допомогла їм вжити щодо Франції так званий [blink title="" headinfo="дипломатичний демарш"]дипломатичні заходи держави, скеровані на те, щоб застерігати від певних дій представників іншої держави, або спонукати їх зайняти певну позицію, надати підтримку тощо. Демарш може містити прохання, застереження, протест тощо і бути виражений в письмовій або усній формі.[/blink]
За словами двох дипломатів, серед прихильників демаршу були країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва, а також Польща та Словаччина. Наразі невідомо, скільки країн загалом підтримали цей крок, і чи підтримали його чехи.
Дипломати також повідомили, що минулого тижня Чеська Республіка розповсюдила проєкт демаршу, відомий як non paper, членам ЄС у їхніх столицях. Вони додали, що у ньому йдеться про те, що попередні зусилля Росії щодо європейської архітектури безпеки були спрямовані на розділення та послаблення Європи.
Представники Чехії разом із кількома іншими представниками держав-членів передали остаточний документ директору континентальної Європи МЗС Франції в понеділок.
Виступаючи перед журналістами в п’ятницю, чиновник адміністрації президента Франції сказав, що в коментарях Макрона немає нічого нового, додавши, що вони відповідають тому, що сказала Україна, а саме, що після закінчення війни будуть переговори. Він додав, що «певні рухи, чи певні люди» намагаються вирвати слова Макрона з контексту.
Глава МЗС ЄС Жозеп Боррель і речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявили, що виходом з українського конфлікту буде надання «гарантій безпеки Україні».