UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держреєстр моряків, на якому незаконно заробляли $150 млн на рік, повернувся в Мінінфраструктури

Морякам доводилося давати хабарі, щоб отримати запис в реєстрі.

Служба безпеки України забрала Державний реєстр документів моряків з-під контролю третіх осіб та повернула його Міністерству інфраструктури, повідомляє пресслужба СБУ.

«Треті особи» незаконно вимагали у моряків гроші за оформлення в реєстрі, що дозволяло їм щороку заробляти по 150 мільйонів доларів. До схеми були залучені посадовці Держслужби морського та річкового транспорту та Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків. Двом зловмисникам уже повідомили про підозру.

Як працювала схема

Коли моряк намагався самостійно підтвердити свою кваліфікацію через особистий кабінет, йому створювали перешкоди: затримували сертифікати кваліфікації або спотворювали результати тестування, пояснює Міністерство цифрової трансформації. Через це моряку доводилося звертатися до посередників. Вони завантажували документи в реєстр, створювали позитивний результат тестування і підтвердження кваліфікації. Пр цьому моряку не потрібно було проходити навчальні курси чи медичне обстеження. За таку «переатестацію» та «дипломування» тисячі українських моряків були змушені платити від 3 до 8 тисяч доларів.

Що далі

Зараз реестр відновлюють для повноцінного користування. В оновленому реєстрі публікуватимуть усю необхідну інформацію про моряка: документи про освіту, кваліфікаційні документи, медичні сертифікати тощо. 

На даний момент тривають перемовини про закупівлю всесвітньо визнаної системи комп’ютерного тестування моряків Crew Evaluation System 6.0. «Це дозволить зробити процес оцінки кваліфікації більш прозорим та прибрати з нього людський фактор та корупцію», – вважають у Мінцифри. 

Також вирішується питання щодо цифровізації послуг для моряків та створення доступу до них через портал «Дія».

Читайте також: В Україні вперше повідомили про підозру у піратстві: українець захопив судно в Індійському океані

29 червня 2021 року Верховна Рада скасувала обов’язкову переатестацію моряків і визначила умови для повторного підтвердження їхньої компетентності без складання іспитів у кваліфікаційних комісіях. Дозвіл на роботу треба буде оновлювати кожні п’ять років.