Мер Києва Віталій Кличко, якому загрожує звільнення з посади голови Київської міської державної адміністрації, у боротьбі за столицю заручився підтримкою депутатів Верховної Ради VIII скликання.
"Народні депутати Верховної Ради VIII скликання від різних фракцій звернулись до Конституційного суду із конституційним поданням щодо надання офіційного тлумачення Основного Закону України у частині здійснення місцевого самоврядування та державної влади в столиці", - йдеться у повідомленні на сайті КМДА.
У поданні депутатів йдеться, що призначення міського голови очільником КМДА не є суміщенням посад і не порушує Конституцію та закони України, а також наголошується на загрозі розділення посад мера Києва та очільника міської адміністрації.
"Конституційний суд України ще у 2003 році своїм рішенням дав роз'яснення, що Київський міський голова, обраний громадою, має бути призначений і головою Київської міської державної адміністрації. Тобто, призначення виключно міського голови на посаду голови КМДА президентом України не є суміщенням посад, а є формою виконання Київським міським головою "ex officio" своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України", – йдеться у поданні.
У ньому ж додається, що внесені за часів засудженого за держзраду експрезидента Віктора Януковича зміни до "Закону про столицю" не містять правової новизни і не можуть звужувати гарантії, надані місцевому самоврядуванню Конституцією.
"Жодні зміни до законів, здійснені за часів Януковича, не містять правової новизни порівняно із 2003 роком та тим більше не можуть скасовувати чи звужувати гарантії, встановлені місцевому самоврядуванню Конституцією України. Рішення Конституційного суду України є остаточними та не підлягають подальшому оскарженню або скасуванню", - зазначається у поданні.
Депутати також звертають увагу на те, що вибори президента України та мерів українських міст відбуваються у різний час, що унеможливлює встановлення юридичного зв'язку між припиненням повноважень мера Києва і голови КМДА. І наголошують на тому, що на законодавчому рівні складно ефективно розділити повноваження між законодавчим та виконавчим органами столичної влади і їх керівниками.
"Ситуація, яка склалася в столиці, коли киян намагаються позбавити права обирати владу міста, є неконституційною, недемократичною та суперечить суті самоврядування... Йдеться про згортання реформи децентралізації, про позбавлення столиці самоврядування", – зазначив Віталій Кличко, коментуючи звернення народних депутатів.
Нагадаємо, Офіс президента Володимира Зеленського звернувся до Кабінету міністрів із проханням внести подання на звільнення голови КМДА Віталія Кличка. 14 серпня уряд Володимира Гройсмана відмовився погоджувати звільнення Кличка. Кличко назвав ініціативи щодо поділу влади в столиці й усунення його з посади голови КМДА такими, що суперечать законодавству.
Своєю чергою голова ОПУ Андрій Богдан стверджував, що до нього приходила людина нібито від одного зі "смотрящіх" Києва і пропонувала розділити награбовані бюджетні гроші навпіл, при цьому не робити кроків щодо зміни голови КМДА.
Національне антикорупційне бюро відкрило за заявою Кличка кримінальне провадження для перевірки заяви Богдана про те, що йому пропонували $ 20 мільйонів хабара за те, щоб Кличко залишився на посаді голови КМДА.
У президента Володимира Зеленського хочуть призначити новим очільником Київської міської держадміністрації колишнього гендиректора телеканалу "1+1" Олександра Ткаченка. При цьому консультування Зеленського по ряду питань, пов'язаних з економікою і розвитком столиці здійснює близький друг Богдана і Ткаченко - Андрій Вавриш.
Докладніше про правові колізії щодо посади мера та голови КМДА читайте у статті Олександра Сергієнка "Столиця дежавю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".