Угоду про постачання електроенергії в Крим можливо підписати лише за умови, якщо в документі буде зафіксовано, що е/е доставляється в Автономну Республіку Крим (Україна), вважає голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров (фракція "Блок Петра Порошенко").
"Я думаю, цей зал, мої колеги не дозволять тепер нікому, жодному міністру, жодному уряду, укладати угоду про постачання електроенергії, а якщо це доведеться робити, то в документах повинно бути написано "Автономна Республіка Крим, Україна", - заявив Чубаров на пленарному засіданні Верховної Ради в середу, 9 грудня.
Він нагадав, що громадські активісти дозволили лише тимчасово перервати энергоблокаду півострова. "Це лише на два тижні для того, щоб уряд і влади змогли провести роботи по зміцненню енергозабезпечення Херсонській області", - пояснив Чубаров.
Раніше стало відомо про те, що кримські татари погодилися на підключення однієї ЛЕП в Крим. Як повідомив національний лідер кримських татар, уповноважений президента, народний депутат від "БПП" Мустафа Джемілєв, поставки електроенергії в Крим з материкової України можуть бути відновлені до кінця грудня в обсязі, що не перевищує 200-250 МВт.
Таке рішення, зазначив Джемілєв, прийнято, виходячи з поваги до кримчан, які опинилися в заручниках у окупантів. У свою чергу координатор громадянської блокади Криму Ленур Іслямов пояснив ослаблення енергоблокади Криму тиском Заходу на лідерів кримськотатарського народу.
З 21 листопада Крим виявився повністю знеструмлений в результаті підриву опор всіх чотирьох ліній електропередач (ЛЕП) в Херсонській області "невідомими особами".
Як пише Валентина Самар у ZN.UA у статті "Коридор в Крим", підриви опор ліній електропередач повністю дезорганізували роботу окупаційної адміністрації та оголили "кримську засмагу" короля великої держави. Колапс життєзабезпечення торкнувся кожного жителя Криму. настав той час, коли кожен повинен усвідомити, що він живе на окупованій території, анексія якої ніколи не буде визнана, а значить її будуть повертати. До цього відповідальність за життєзабезпечення цієї території несе країна-окупант. І це тільки її вина, що й півтора року після анексії Росія виявилася не готова обійтися без поставок електроенергії з українського материка.
Однак 2 грудня Путін запустив в окупованому Криму першу чергу енергомосту. Згідно з неофіційною інформацією, через "енергоміст" з РФ на півострів зараз передається близько 100 МВт. При цьому російською стороною заявлені 350-400 МВт.
Тим не менш, не витримавши навантаження, 5 грудня енергоміст з РФ перегрівся і "поламався". В результаті, перетік електроенергії зменшився більш ніж в два рази.
Українські фахівці відзначають, що для того, щоб прийняти значну потужність з Росії і розподілити її по Криму, недостатньо будівництва одного "енергомосту" – необхідно ще реалізувати дорогі інфраструктурні проекти на самому півострові.