UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому Путін скасував штурм «Азовсталі»

Кремль раптово назвав цю операцію «недоцільною».

Президент Росії Владімір Путін наказав не проводити штурм заводу «Азовсталь» у Маріуполі. Зустрічаючи міністра оборони Сєргєя Шойгу, він заявив, що ця військова операція «недоцільна». У господаря Кремля для цього могло бути кілька причин, повідомляє ВВС.

Спроба захоплення «Азовсталі» вже триває кілька тижнів. На заводі оборону тримають захисники Маріуполя та ховаються мирні жителі. Число цивільних та військових не відоме. За оцінками російського міноборони, зараз на території Азовсталі знаходяться 2,5 тисячі осіб. Російські військові посилаються на свідчення українських бійців, що здалися в полон.

Українська сторона називає цифру у 1000 мирних жителів. Перевірити ці цифри неможливо.

Завод займає величезну територію, має власний вантажний порт і досить заплутану систему підземних комунікацій.

Зустріч Путіна та Шойгу

На зустрічі з Путіним Шойгу назвав Маріуполь столицею націоналістичного «Азова». Він заявив, що місто взято під контроль – за винятком території підприємства «Азовсталь». "Українські бойовики та іноземні найманці" там "надійно замкнені", заявив Шойгу.

Інститут військових досліджень

Міністр оборони РФ заявив, що на підприємстві перебувають близько двох тисяч людей.

«Пропонований штурм промислової зони вважаю недоцільним, наказую скасувати. — сказав Путін після доповіді Шойгу про ситуацію у Маріуполі. — Це той випадок, коли ми маємо думати — тобто ми завжди повинні думати, але в даному випадку, тим більше, про збереження життя і здоров'я наших солдатів і офіцерів. Не треба лізти в катакомби та повзати там під землею на цих промислових об'єктах. Заблокуйте цю промислову зону так, щоб муха не пролетіла.

Традиційно українців закликали здаватися в полон «заради збереження життя».

Читайте також: Зеленський: «У частині Маріуполя залишаються українські захисники»

«Що стосується тих, хто втік на завод «Азовсталь» і заблокований там ґрунтовно і по всьому периметру, нам на це потрібно близько трьох-чотирьох днів для того, щоб завершити і цю роботу в «Азовсталі», — такими словами закінчив свою доповідь Путіну Шойгу.

І тут же був наказ Путіна скасувати штурм.

Чому Путін передумав штурмувати «Азовсталь»?

Версія-1 — військова

"Азовсталь" — величезний завод ще радянської побудови, під ним знаходиться ціле підземне місто з розгалуженою системою комунікацій. За деякими відомостями, окремі споруди здатні витримати навіть ядерний удар.

Завод обороняє велике, добре підготовлене та мотивоване до продовження опору угруповання українських військових. Інформації про те, які запаси зброї, боєприпасів і продовольства мають у своєму розпорядженні оборонці, немає. Зате достеменно відомо, що в обложених є доступ до моря, а отже, і необмежені запаси води (питну з морської можна отримувати випарюванням), що в умовах блокади навіть важливіше, ніж запаси продовольства.

Штурм такого укріпрайону силами піхотних підрозділів (інакше ніяк) може тривати тижнями без гарантованого результату, величезні втрати при цьому неминучі, чим їх заповнити — велике питання.

Інститут військових досліджень

З кінця лютого — початку березня, коли почався російський наступ на Маріуполь, українські війська на цьому напрямку сковують великі сили росіян і так званої «ДНР» — президент України Володимир Зеленський нещодавно говорив про 10-тисячне угруповання противника, і це не враховуючи солдатів, убитих та поранених у ході боїв.

В даний час анонсований великий російський наступ на півдні Донбасу (по лінії Гуляйполе — Велика Новосілка) розвивається мляво. Але якщо туди перекинуть сили, виділені на штурм Маріуполя, ситуація для України може серйозно ускладнитися.

Читайте також: FT: Неповний контроль над Маріуполем дає Росії шанс оголосити кінець «денацифікації»

Судячи із заяви Шойгу про те, що територія навколо «Азовсталі» «надійно заблокована», можна припустити, що він уже не вважає українські війська на території заводу серйозною загрозою тилу російського угруповання на південному фланзі.

Ймовірно, що тепер російське військове командування планує вивести частину військ на інший напрямок, а продовжити блокаду, обстріли та бомбардування «Азовсталі», що залишилися, доти, доки український гарнізон не вичерпає сили, запаси продовольства та ресурси до опору.

Версія-2 — політична

У зведенні британської військової розвідки від 19 квітня говорилося: «Нездатність Росії придушити опір у Маріуполі та невиборчі атаки, що завдали шкоди місцевому цивільному населенню, свідчать про те, що російські військові, як і раніше, не можуть досягти своїх цілей так швидко, як їм хотілося б».

Терміни завершення російської військової операції у Маріуполі ніхто не береться передбачити, а часу замало. Як повідомляв телеканал CNN з посиланням на джерела в держструктурах США, Путін хоче здобути хоч якусь перемогу до 9 травня. Ця дата має для нього велике символічне значення — у цей день у Москві зазвичай проводиться військовий парад, і Путіну хотілося б оголосити про успіх оголошеної ним «спецоперації».

Але в умовах штурму «Азовсталі» і повідомлень про масову загибель мирних жителів і військових з обох боків важко переконати навіть найдовірливішого російського обивателя в успішному завершенні операції в Маріуполі. А от якщо «заморозити» активну фазу операції на території заводу, оголосити про «звільнення» міста та пробиття сухопутного коридору до анексованого Криму — то така версія перемоги може російську публіку і влаштувати.

Читайте також: Bloomberg: Рівень героїзму захисників Маріуполя зустрічається лише в легендах і міфах

З іншого боку, відмова від штурму Азовсталі залишає шанси на політичний діалог. Президент України Володимир Зеленський попереджав, що знищення українських захисників Маріуполя поставить крапку на переговорах із Росією: «це може бути як десять Бородянок».

У Києві постійно заявляють, що військовим шляхом деблокувати місто неможливо, тому застосовуються політичні методи — намагаються вплинути на Росію через лідерів інших країн.

Радник глави Офісу президента України Олексій Арестович вважає, що наказ Путіна про відмову від штурму свідчить про те, що російські війська фактично не спроможні захопити підприємство.

«Путін «вияв турботу про російських солдатів». Це означає, що вони можуть фізично взяти «Азовсталь». Вони це зрозуміли. Вони зазнали величезних втрат. Наші захисники продовжують утримувати завод», — повідомив Арестович на брифінгу у четвер.

Читайте також: Морпіхи та «Азов» врятували 500 бійців із порту Маріуполя

Версія-3 - економічна

"Азовсталь" — один з найбільших металургійних комбінатів Європи.

До війни комбінат виробляв на рік приблизно 4 млн. тонн сталі, 3,5 млн. тонн чавуну, 1,2 млн. тонн прокатного заліза. Продукцію «Азовсталі» використали для будівництва кораблів, мостів та нафтопроводів. Він був єдиним в Україні виробником залізничних колій.

Попри величезні руйнування, заподіяні заводу під час боїв, Москва, можливо, ще сподівається врятувати щось цінне.