Колишній посол України у Великій Британії Вадим Пристайко пояснив, що мав на увазі директор Офісу генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен, коли сказав, що «рішенням для України може бути відмова від території та отримання натомість членства в НАТО». Дипломат вважає, що чиновника Альянсу неправильно зрозуміли.
«Ми його розкритикували, просто не зрозумівши, про що він говорить. Якщо я не помиляюся, стаття №6 Північноатлантичного договору передбачає так звану географічну відповідальність альянсу. Що він мав на увазі? Він мав на увазі, що можливо, за прикладом Німеччини, коли Німеччина була окупована Радянським Союзом і частина була в західній цивілізації, то її взяли окремо, розглянувши питання, що давайте ми будемо нести відповідальність за всю Німеччину, пізніше перейдемо до цього питання. Все, що сказав цей представник Офісу генсека, що є така можливість», – сказав Пристайко в інтерв'ю «Радіо Свобода».
За словами дипломата, Єнссена можна було б зрозуміти, якщо «не одразу кричати, що зрада».
«Путін спеціально створює на території маленьких держав і великих держав, як ми, території, які не належать, скажімо, уряду, щоб тримати нас всіх. Він закидає якір і тримає. Це Придністров'я, це Абхазія з Осетією, це тепер окуповані частини України. І він щиро вірить, що ЄС і НАТО ці країни не візьме. Йому достатньо просто створити ці території. Що ми казали і що сказав цей представник Альянсу? Що якщо у рекетира забрати можливість це робити, то ми з цим впораємося – і тоді, те, чим він нас тримає, він не зможе більше цього робити. Він вимушений буде шукати інші варіанти, яким чином не допустити сповзання України в євроатлантичну родину. От і все», – сказав Пристайко.
Дипломат, відповідаючи на запитання, чи реально хтось в Альянсі готовий зробити пропозицію Україні увійти в НАТО без окупованих територій, сказав, що «є багато варіантів».
«Є, наприклад, варіант суто теоретичний: Франція колись виходила із військових структур НАТО, залишаючись в політичних. Був такий час, вони ухвалили рішення, що ми йдемо окремо, розуміючи, що треба залишатися в Північноатлантичній раді. В теорії, суто в теорії, можна уявити ситуацію, коли Вашингтонський саміт, який, ну, страшенно символічний (в Вашингтоні був перший саміт альянсу), і от знову Вашингтон ухвалює це рішення і нам говорить: Україна має стати членом Альянсу, спочатку політичного, а у військовий комітет, так званий, Україна увійде після завершення війни. Це буде відповідь Путіну чітка і пряма: що б ти не робив, ми – НАТО і Україна, ухвалюємо рішення про майбутню Україну, а не ти», – сказав дипломат.
Нагадаємо, на наступний день після озвучення пропозиції отримати членство в НАТО в обмін на «відмову від території», глава офісу генсека НАТО Єнссен назвав свої слова помилкою та наголосив, що не слід було так говорити. У травні 2023 року головний дипломатичний кореспондент газети The New York Times Стівен Ерлангер поставив запитання: якщо розділена Німеччина змогла вступити у НАТО, то чому це не може зробити Україна?