UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи знищить Путін Росію, щоб залишитися при владі, або Росія знищить його? — Newsweek

Співробітники американської розвідки уникають робити прогнози. Але діляться інформацією з журналістами.

Крах кампанії Володимира Путіна в Україні був настільки очевидним, що представники розвідки США, які зазвичай не воліють давати жодних прогнозів, налаштовані оптимістично. Про це пише видання Newsweek.

Троє американських урядовців розповіли, що внаслідок успішного контрнаступу Києва російський лідер має серйозні проблеми всередині країни. Обурені зростанням вартості війни, смертями солдатів та економічним болем від санкцій, російські політики та впливові особи в соціальних мережах вже відкрито виступають проти так званої «СВО». 

«Навіть прокремлівські голоси — навіть державні ЗМІ — вперше ставлять під сумнів війну. Вони заганяють Путіна в кут», — говорить високопоставлений чиновник розвідки. 

«Минулий тиждень навіть скептиків мав переконати, що з Росією покінчено», — додає друге джерело, високопоставлений чиновник Держдепартаменту, який займається питаннями Росії. 

Попри твердження Москви, що вона просто перегруповується, щоб зосередитись на Донбасі, офіційним особам вже ніхто не вірить: запаси техніки і людської сили виснажуються.

Високопосадовець Пентагону погоджується з цією думкою. Під час брифінгу для журналістів на початку цього тижня він заявив, що за їх оцінками, російські війська поступилися значної площею захопленої раніше території і вийшли з Харкова. Однак він попереджає, що наступ Росії на Донецьк і на захід від Херсону, включно з інтенсивним використанням артилерії та авіаударів, триває.

«Попереду найскладніше, — говорить чиновник Держдепу, маючи на увазі подальшу боротьбу України. — Усі погляди прикуті до Путіна. Чи знищить він Росію, щоб залишитися при владі? Або Росія знищить його, нарешті притягнувши до відповідальності за його українську помилку?».

Читайте також: Прогнози щодо краху Путіна сильно перебільшені — експерт FP

Минулого вівторка ввечері українські сухопутні війська здивували Росію, розпочавши широкомасштабний наступ навколо Харкова, другого за величиною міста країни. На північ від міста Перша гвардійська танкова армія була блискавично відкинута до російського кордону. Приблизно за 120 кілометрів на південь від Харкова було відвойовано місто Ізюм, і російські війська кинулися шукати безпечного місця для відступу. 

Особовий склад підрозділів так званої «ДНР», які донедавна дислокувалися в Ізюмі, був змушений відступити на 60 кілометрів від міста через відсутність боєприпасів і пального, Про це вихідними повідомила українська військова розвідка. 

«Росіяни та колаборанти тікають... у бік Росії», — повідомив голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.

На початку тижня Гайдай опублікував світлину українського прапора, що майоріє над селом на східному березі річки Оскіл на півночі Донбасу. Соцмережі також повідомляють про українські сили на околицях Лисичанська Луганської області. Місто було захоплене в липні. Повернення ЗСУ в Луганську область може означати ймовірність того, що вони повернуть територію, контрольовану Росією з 2014 року.

Наступ України був проведений професійно — таке заявив на брифінгу журналістам високопосадовець Міноборони. На західному кінці фронту в Херсонській області, за 450 кілометрів на південь, російські сили опиняються у дедалі більшій ізоляції внаслідок українських артилерійських і ракетних ударів, які знищили три ключові мости через річку Дніпро.

«Імітація контрнаступу на цьому напрямку змусила росіян вважати, що він буде зосереджений саме в цьому районі», — розповів Newsweek старший офіцер армійської розвідки, який працює в Пентагоні.

Київ тижнями повідомляв про наміри розпочати тут контрнаступ, і в результаті росіяни зробили все, щоб захиститися від нього. Це не лише «заморозило» російські сили на місці, каже офіцер, але й відвернуло увагу від Харкова, де насправді планувався головний удар. 

«Ця подія справді така ж значуща, як і квітневий відхід з Києва та півночі», – каже офіцер. 

На його думку, навіть вогнева сила зараз не врятує Росію.

Читайте також: Великий перелам: NYT про те, що для росіян означає втрата Ізюма

У середу ввечері президент України Володимир Зеленський заявив, що за останні два тижні Україна повернула собі понад 8000 квадратних кілометрів і пообіцяв повернути всю українську територію. 

У своєму нічному відеозверненні він навіть перейшов на російську, щоб звернутись до путінських війська всередині країни, назвавши війну «очевидно програною справою» для Росії та закликавши їх скласти зброю. 

«Історію пишуть люди, нелюди — ніколи, — сказав він. — Що про вас напишуть в підручниках з історії?» 

Український лідер пообіцяв російським військам, що до них «не ставитимуться як до гарматного м'яса».

На тлі блискавичного наступу України неодноразово надходили  повідомлення про капітуляцію окремих і навіть цілих підрозділів російських військ.

Британська військова розвідка стверджує, що деякі підрозділи «тікали в паніці». 

Росія розгортає так звані загороджувальні підрозділи за лінією фронту, щоб не дати солдатам втекти, повідомляє українська військова розвідка.

Український контрнаступ у Харкові — як і відхід росіян — змусили непідготовлені російські війська відступити і тепер позбавляє їх  північного флангу, затискаючи в лещата.

Тим часом, за словами британської військової розвідки, втрата Ізюма та сусіднього Куп’янська, ще одного важливого російського логістичного вузла, загрожує російським лініям постачання до лінії фронту на Донбасі далі на південь. 

Читайте також: Великий перелам: NYT про те, що для росіян означає втрата Ізюма

«Втрата Харкова фактично закриває північний підхід до Донецька, — говорить офіцер. — Якщо Україна зможе втримати свою щойно відвойовану територію, для Росії немає реального шляху до перемоги на Донбасі. Таким чином, так звана спеціальна військова операція буде провалена. Захопити весь Донецьк і Луганськ неможливо».

Президент Зеленський не хоче зарано святкувати перемогу

«Питання не в тому, скільки це триватиме, а в перемозі», — сказав він в інтерв'ю CNN минулих вихідних. 

Однак він пообіцяв, що Україна «боротиметься до кінця», незалежно від дій Росії чи навіть переговорів.

Читайте також: Контрнаступ ЗСУ: Росія намагається повернути Україну за стіл переговорів – Стефанішина

«Ми не уявляємо, що потрібно зробити, щоб переконати Путіна почати переговори, — сказав Newsweek  представник Держдепу. — Що ми знаємо напевно, так це те, що це вже не просто військова перемога. Путін вже думає про власне виживання».

Цього тижня група муніципальних депутатів у Москві, ризикуючи отримати штрафи і навіть бути ув’язненими, публічно закликала Путіна залишити посаду. Одна з місцевих рад навіть закликала Думу, законодавчий орган Росії, висунути Путіну звинувачення у державній зраді за організацію вторгнення в Україну та за завдану економіці шкоду

Незалежні ЗМІ та впливові особи в соціальних мережах починають повідомляти про поразку Росії в Україні. Таблоїд «Московський комсомолець» цього тижня заявив, що Росія «недооцінила ворога».

«Ми зазнали поразки і намагалися мінімізувати втрати, відвівши наші війська, щоб вони не потрапили в оточення», — написав таблоїд.

Міністерство оборони Росії наполягає на тому, що його війська просто здійснюють «заздалегідь сплановане перегрупування», щоб зосередитися на бойових діях на Донбасі. Розвідка США відкидає це твердження, заявляючи, що немає жодних ознак того, що Москва готувалася до виходу або що вона змінювала тактику на цій ділянці. 

«Ми бачимо покинуті зброю та укріпрайони», — розповів  Newsweek старший офіцер армійської розвідки.

 Джерела в українському уряді опублікували зображення ящиків з боєприпасами та покинуту військову техніку в місцях відходу російських військ. Британська військова розвідка стверджує, що залишене було навіть деяке «дороге обладнання», наголошуючи на неорганізованому відступі російських підрозділів і збоях у командуванні та управлінні.

«Це чистий розгром, —  говорить офіцер розвідки.

Читайте також: «Потєрь нєт»: Forbes підрахували втрачену Росією техніку за неповний тиждень контрнаступу ЗСУ

Визнати невдачу на фронті змушена була навіть офіційна Москва «На передовій спецоперації це був найважчий за увесь час тиждень», — зізнався в ефірі державного телебачення ведучий Дмитро Кисельов.

«Варіанти майбутнього для Путіна безрадісні, особливо тому, що він дедалі більше відчуває настрій внутрішньої опозиції», — стверджує співробітник розвідки. Не останню роль в цьому грають посилення санкцій та жорсткий візовий режим з країнами Європи.

«Ми бачимо дедалі більше звинувачень у використанні Україною західної зброї, — каже другий чиновник. — Це ніби є виправдання, поразки Росії. В цьому є певна іронія, враховуючи те, що Путін і компанія заявляли про свою здатність перемогти НАТО. Тепер звучить теза «ми не змогли виграти через втручання Заходу», це має на меті відвести відповідальність від Москви».

Читайте також: Путін спробував пояснити «від'ємний наступ» російської армії під Харковом

Прихильники Кремля працюють над тим, щоб перенести критику поразки у війни з самого Путіна на військових. 

Дедалі частіше лунають коментарі, мовляв в усьому винен російський генштаб. Навряд чи Кремль зізнаться у своїй помилці, отже провину перекладуть на некомпетентність і корупцію військових — таких собі цапів відбувайл. І це може зміцнити позиції самого Путіна.

Ексчемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров, який є одним з лідерів опозиції, проаналізував позиції російського керманича. 

«Путін ніколи не мав справу з такими ситуаціями, — сказав він Kyiv Post цього тижня. — На його щастя, йому завжди вдавалось втекти».

Каспаров певен, що продовження війни — єдиний спосіб для Путіна залишитися при владі.

«Він хоче створити додатковий хаос у вільному світі, сподіваючись, що для нього відкриється нове вікно можливостей. Насправді це просто тривала агонія. Це цинічно і безглуздо, але якщо це дасть бодай якийсь шанс зберегти владу,  Путін готовий поховати в найближчі місяці тисячі мирних жителів»

Розвідка США не готова називати терміни військової поразки Росії, і президент Байден цього тижня також попередив, що війна в Україні може тривати довго.

Читайте також: Прогнози щодо краху Путіна сильно перебільшені — експерт FP

Хоч низка українських посадовців, включаючи самого Зеленського, заявляли, що не приймуть нічого, крім повної капітуляції Росії, принаймні в одному з відеозвернень до нації український президент був більш примирливим. За його словами, для початку переговорів Путін повинен ухвалити рішення відійти до кордонів, які існували до лютневого вторгнення, не наполягаючи на тому, щоб Росія повернулася до кордонів до 2014 року.

«Росія повинна визнати, що це велика трагедія, історична помилка, — сказав Зеленський. — Якщо вони не готові, це означає, що у них немає політичної волі, і доти не буде жодного змістовного діалогу».

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, схоже, зрадів прочиненим дверям і заявив, що Москва не проти переговорів. 

«Чим довше вони відкладатимуть цей процес, тим важче їм буде з нами домовлятися», — сказав він. Це було певним визнанням того, що з часом перемоги України лише продовжаться, а Росія матиме дедалі менше важелів впливу на будь-яку угоду.

«У МЗС Росії з Кремлем вже фактично виник конфлікт через переговори», —  стверджує чиновник Держдепу. 

Дипломати закликають Путіна та його найближче оточення приєднатися до переговорів, поки не пізно і ще є про що домовлятися. Розвідка США вважає, що російські військові втомилися і почали чинити опір Путіну.

Генеральний штаб незадоволений тим, що цього тижня було звільнено голову Західного військового округу Андрія Сичового, який веде бойові дії в Україні.

Хоча розвідка США продовжує уважно стежити за позиціонуванням російських ядерних сил і їхніми запасами хімічної зброї, усі офіційні особи, які розмовляли з Newsweek , відкинули думку про те, що Путін вдасться до ядерної зброї. Ситуація, ймовірно, розгортатиметься таким чином, що після відходу з Харкова Путін, скоріше за все, відмовиться від Херсона і перемістить російські сили на схід від річки Дніпро, де можливо буде утримувати більш надійну лінію фронту.

Читайте також: Atlantic Council: За ядерним шантажем Путіна ховається більш складна реальність

«Я не дуже певен щодо прогнозів про довгу війну», — говорить армійський офіцер, додаючи, що у Путіна немає реальних резервів і небагато варіантів, щоб переломити ситуацію. 

Всі говорять про владу Путіна над Європою через його газовий шантаж, що це його козирна карта. Однак якщо ситуація в Росії загостриться, йому доведеться перемкнути увагу на зимову катастрофу, яку він сам же створив.