Група чеських депутатів Європейського Парламенту публічно звернулася до президента Чехії Мілоша Земану із закликом принести вибачення Україні у зв'язку з провокаційними заявами і "хоча б частково виправити заподіяну шкоду", повідомляє "Радіо Свобода".
Автори відкритого листа, адресованого Земану, наголосили, що своїми діями він підриває авторитет міжнародного права.
"Російська грессия, що призвела до протизаконного стану в Криму, триває, тому, є ризиком безпеки для нашої країни й усієї Європи", - йдеться в листі.
Депутати нагадали, що заяви Земана суперечать офіційній позиції Чехії щодо територіальної цілісності та державного суверенітету України.
"Крим є складовою частиною України, і його анексія в 2014 році була грубим порушенням Будапештської угоди 1994 року, в якій Росія серед іншого зобов'язалася поважати українську незалежність і територіальну цілісність", - зазначили автори звернення.
При цьому євродепутати наголосили, що Земан не може виправдати "свою помилку" "особистою думкою", так як перед Радою Європи він виступав не як приватна особа, а як президент Чехії.
"Якщо ви не здатні виконувати роль президента та гідно представляти Чеську Республіку на міжнародних зібраннях, ви повинні, як мінімум, утримуватися від будь-яких висловлювань, що суперечать інтересам нашої країни і наших союзників", - сказано в листі.
Нагадаємо, під час виступу в ПАРЄ 10 жовтня президент Чехії Мілош Земан заявив про те, що вважає анексію Росією Криму "завершеною справою" і запропонував вирішити її за допомогою виплат Україні. На його думку, в разі незгоди України на компенсацію почнеться "європейська війна".
Прем'єр-міністр Чехії заявив про те, що слова Земана суперечать зовнішньополітичному курсу країни. Земан, у свою чергу, заявив, що висловив особисту думку, і тому не має наміру вибачатися за свої слова.
У чеського істеблішменту немає єдиної позиції щодо "українського кризи" та санкцій проти Москви. Найбільш провокаційно поводиться президент Мілош Земан. Спочатку Земан порівнював анексію Криму з радянською інтервенцією до Чехословаччини і закликав НАТО до рішучих превентивних дій, щоб не допустити вторгнення російських військ на Схід України. Через кілька тижнів він вже засудив політику санкцій проти Росії і повідомив, що вірить главі МЗС РФ Сергію Лаврову, сказав, що на Сході немає російських солдатів.
Детальніше про ставлення Чехії до подій в Україні читайте в спецпроекті ZN.UA "Викрадення Європи".