Місцеві вибори на Чернігівщині принесли перемогу як у міській раді, так і в обласній, меру обласного центра Владиславу Атрошенку та його політичній силі «Рідний дім». Напередодні ж виборів обласний осередок партії влади «Слуга народу» вступив у колаборацію з Атрошенком. А після виборів — склав у облраді одну із частин більшості, яку, однак, не побажала благословити нещодавно призначена губернаторка Анна Коваленко. Про це у статті для ZN.UA пише політологиня Олександра Дем’яненко.
Зазначається, що традиційно Чернігівщина була базовим регіоном двох політичних сил — «Радикальної партії Олега Ляшка» та «Батьківщини». При цьому досить серйозну підтримку мав і «Наш край», який в області курував народний депутат Валерій Давиденко, після загибелі якого позиції партії суттєво похитнулися.
Так, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко прийняв рішення йти на місцеві вибори з власною політсилою «Рідний дім», перетягнувши до себе частково представників «Нашого краю». Тоді як наближений до Валерія Давиденка нардеп від «Слуги народу» Павло Халімон офіційно очолив обласну партійну організацію президентської партії. Зрештою, вісім кандидатів зі списку СН таки отримали депутатські мандати.
«На першій сесії обласної ради 3 грудня 2020 року з восьми партій-переможців політичний союз уклали лише три — «Рідний дім» В.Атрошенка (19 депутатів), «Слуга народу» (8 депутатів), «Радикальна партія Олега Ляшка» (7 депутатів). Разом — 34 з 64. Очевидно, що це був результат попередніх домовленостей Владислава Атрошенка з провладною партією під кураторством Халімона та Олегом Ляшком», - зазначає Дем’яненко.
Голова ОДА А. Коваленко також спробувала створити іншу більшість без Халімона і Атрошенка. Однак не склалося. Кандидатуру «слуги» від Коваленко, бізнесмена Олександра Левицького, що з’явилася за кілька днів до першої сесії, навіть не розглядали.
«Потенційних «біженців» від «слуг» вчасно перехопив Павло Халімон. Але й до більшості Левицький не увійшов і висунення Олени Дмитренко (ставлениці Атрошенко / Халимона) на посаду голови не підтримав. Більшість замість 34 депутатів отримала лише 33 — мінімально необхідних для кворуму та прийняття рішень», - пише політологиня.
Зважаючи на те, що ані 23-го, ані 28 грудня кворум облради так і не зібрався, у новий рік область увійшла без бюджету та рішень з інших важливих питань.
«Після зриву двох поспіль засідань голова ОДА Анна Коваленко таки прокоментувала ситуацію, назвавши її такою, що може призвести до політичної кризи. Губернатор запросила депутатів до відкритого діалогу…Водночас керівництво обласної ради залишилося глухим до слів губернатора, більш того, заперечило наявність політичної кризи. Так, заступник голови облради Дмитро Блауш зауважив, що причиною зриву попередніх двох сесій є пандемія та стан здоров’я окремих депутатів, які не з’явилися на засідання», - пояснює Дем’яненко.
За її словами, обласна державна адміністрація в особі голови отримала ляпаса від керівництва обласної ради, це, на думку Дем’яненко, демонструє відкрите протистояння місцевих еліт і президентської вертикалі.
«Інвестувавши у політичний проєкт «Рідний дім» і частково — у «Слугу народу», місцеві навряд чи планували слухняно виконувати рішення ОДА та приймати всі її пропозиції. Ситуація зводиться до того, що Владиславу Атрошенку потрібен більш керований очільник області. І для цього він створює всі передумови. І тут або місцеві таки доведуть Коваленко, «хто в домі господар», або її буде змінено», - пише авторка.
Зазначається, що імовірною кандидатурою, яку вже обговорюють у певних колах, є Юлія Свириденко. Саме в її призначенні міг би бути зацікавлений Атрошенко.
Але деякі обізнані місцеві спостерігачі переконані, що навряд чи Банкова настільки явно піде на повідку у бізнес-групи Атрошенка/Халімона і проведе чергову ротацію губернатора. Швидше за все, буде дотримано хорошої міни при поганій грі. Анною Коваленко, природно. Якій доведеться залишитися, показавши «силу президента», а потім — домовлятися. Через не хочу.
Найбільший вплив за результатами місцевих виборів в області отримала партія «Рідний дім» мера Чернігова Владислава Атрошенко. Включення «своїх» людей у державні структури, збереження впливу в облраді при діючому губернаторі або ймовірність появи більш підконтрольного голови ОДА можуть суттєво зміцнити Чернігівське удільне князівство. Що стосується корупційного шлейфу, то в умовах згортання антикорупційного блоку в державі говорити про якісь реальні удари центральної влади по чернігівському клану немає сенсу. На жаль.
Подробиці - в статті Олександри Дем’яненко «Бунт у Чернігівському князівстві»