UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чаус переконує, що втік від своїх викрадачів, бо вони хотіли його вбити — текст рішення ВАКС

Адвокати наголосили, що на момент обрання запобіжного заходу вже минуло дозволені 48 годин від затримання, проте суд цю тезу відкинув. 

Обрання запобіжного заходу для екссудді Дніпровського суду Києва Миколи Чауса відбувалося 4 серпня в закритому режимі. Проте учора Вищий антикорупційний суд опублікував у відкритому доступі процесуальні рішення, що стосуються питання відводу судді.

З тексту можна зрозуміти, що, за словами Чауса, викрадачі мали намір його вбити, через що екссуддя втік. 

"(Підозрюваний) зазначив, що є потерпілим у кримінальному провадженні щодо кримінального правопорушення, а саме викрадення з метою вбивства. Зазначив, що вбивство не реалізували, так як він втік, пройшов 50 км пішки і добровільно з'явився в органи Служби безпеки України", - йдеться в тексті судового рішення.

Також екссуддя звинувачує представників НАБУ в порушенні Кримінально процесуального кодексу. Все через те, що вони не подали клопотання про його затримання до ВАКС, але звернулися з клопотанням про обрання для Чауса запобіжного заходу. На його думку,  працівники НАБУ та САП дали вказівку "діяти певним чином". 

Адвокати екссудді також звернули увагу на те, що на момент обрання запобіжного заходу минули дозволені 48 годин від затримання. Все це через те, що фактично Чауса затримали 30 липня, а до суду він потрапив лише 4 серпня. Проте у ВАКС цей аргумент відкинули, позаяк спочатку підозрюваного не затримали - він перебував в лікарні з застосуванням заходів безпеки. 

Читайте також: НАБУ продовжує розслідувати можливу причетність спецслужб до зникнення Чауса – Ситник

3 квітня 2021 року екссуддю викрали у центрі Кишинева. Правоохоронні органи Молдови встановили, що до зникнення Миколи Чауса були причетні українські спецслужби. За інформацією колишнього заступника генпрокурора Віктора Тріпака, Чаус представляє інтерес для нинішньої влади як особа, що володіє компроматом на п'ятого президента України Петра Порошенка і його соратників.

Після викрадення в Молдові місцеперебування Миколи Чауса було невідоме аж до 30 липня, коли він «знайшовся» у селі Мазурівка Вінницької області. Попри те, що екссуддя є підозрюваним у справі, підслідній НАБУ, із села його вивезли співробітники Служби безпеки.

НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки.

НАБУ затримало Чауса лише 3 серпня у Феофанії. Як розповів директор Бюро Артем Ситник в інтерв’ю ZN.UA, про місцеперебування екссудді детективи дізналися з офіційного листа СБУ. На думку Ситник, спецслужба «дала задній хід», тому що «одумалася».

Директор НАБУ заявив про те, що перехопивши Чауса в Мазурівці Служба безпеки грубо знехтувала законом. Щобільше, тепер слідство отримало дискредитованого і можливо підготовленого фігуранта-свідка Чауса.

За словами Артема Ситника, якби Чауса не викрали у Молдові, то через кілька тижнів його б депортували до України. Тобто він повернувся б в країну на законних підставах і без будь-яких шансів на політичне забарвлення своєї справи.

Детальніше про причини, ризики та перспективи справи Миколи Чауса читайте в інтерв’ю Артема Ситника, з яким для ZN.UA поспілкувалася Інна Ведернікова.

Про те, як суддя-утікач об'єднав Петра Порошенка і Володимира Зеленського читайте в статті Віктора Тріпака «Про один Чауса і двох президентів».