Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес зацікавлений у тому, щоб стати наступником генсека НАТО Єнса Столтенберга.
«Я завжди казав, що це важлива посада. Я був би щасливий обійняти її», — сказав він в інтерв’ю Німецькому агентству преси в Берліні (DPA).
Він додав, що був би радий радий зробити свій внесок у те, щоб на просторах Альянсу панувала безпека і люди могли «спокійно спати вночі у своїх ліжках».
«Генеральний секретар НАТО — фантастична посада, Північно-атлантичний Альянс є надзвичайно важливим для безпеки всіх нас», — наголосив він.
Водночас, від додав, що задоволений і своєю чинною посадою в уряді Великої Британії, надто зараз, коли через війну в Україні роками недофінансовані оборонні відомства виходять на перший план.
Термін повноважень Єнса Столтенберга востаннє продовжували через війну Росії проти України, однак він спливає наприкінці вересня. У лютому Столтенберг відкинув повідомлення про можливе подальше продовження свого терміну перебування на посаді. Норвежець очолює альянс з кінця 2014 року.
Про те, хто очолить організацію, країни-учасниці альянсу зазвичай домовляються кулуарно. Головнокомандуючим зазвичай стає представник США, тоді як генерального секретаря обирають з числа інших, переважно європейських, держав-членів.
ЗМІ повідомляли, що кандидатами є також колишній міністр оборони Німеччини та чинна президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. У свою чергу, Фон дер Ляєн відкинула повідомлення про її нібито запланований перехід на пост керівника оборонного альянсу. Загалом у пресі йшлося про щонайменше п'ять кандидатур на цю посаду.
Аналітики називають Воллеса вдалою кандидатурою на цю посаді, пише RND. Перш за все через те, що він давно і глибоко залучений у все, що стосується війни в Україні, аж до найдрібніших деталей. Британці були єдиною європейською державою, яка розглядала можливість російського вторгнення в Україну ще до лютого 2022 року, і підготувала українські війська до такого випадку.
Крім того, у разі якщо НАТО очолить представник Британії, Європа, якій після Brexit передрікали початок розколу, внаслідок такого об’єднання стала б сильнішою. Британець на посаді голови НАТО послав би протилежний геополітичний сигнал: Європа зближується, незалежно від того, виходить хтось із ЄС чи ні, принаймні що стосується оборони.
Британський міністр оборони, на відміну від своїх потенційних конкурентів, також знайомий з ядерною війною. Це може дати йому додатковий авторитет в історичній ситуації, де питання стримування є ключовим.
До того ж, експерти припускають, що Воллес на чолі НАТО забезпечить інтеграційний ефект і зможе утримати Атлантичний альянс у разі майбутніх внутрішніх криз. Така криза може виникнути, наприклад, у випадку переобрання Дональда Трампа в США в листопаді 2024 року. Воллеса почули б навіть скептики щодо НАТО у Вашингтоні, оскільки він походить із країни, бажання якої захищати себе не викликає сумнівів.
ЗМІ також називали віцепрем’єр-міністерку Канади Христю Фріланд однією з кандидаток на посаду генсека НАТО.
Поборотись за посаду Генерального секретаря НАТО висловлював бажання і ще один британець: колишній прем'єр-міністр і великий друг України Бори Джонсон.