UA / RU
Підтримати ZN.ua

Будапештський меморандум не надавав Україні гарантій безпеки – експерти

Меморандум 1994 року насправді не надавав Україні гарантій захисту її територіального суверенітету з боку підписантів, заявили експерти-міжнародники.

Будапештський меморандум 1994 року, згідно з яким Україна відмовилася від ядерної зброї, насправді не надавав Україні гарантій захисту її територіального суверенітету з боку підписантів, вважають експерти-міжнародники, зокрема, екс-посол США в Україні Джон Гербст та екс-заступник генсека НАТО Олександр Вершбоу.

Таку заяву експерти зробили в ході дискусії "Чи повинні США озброювати Україну", яка відбулася в п'ятницю, 22 вересня, в аналітичному центрі Atlantic Council, повідомляє "Голос Америки".

Віце-президент дослідницького центру Charles Koch Institute Вільям Ругер процитував слова екс-заступника держсекретаря США, який очолював переговори з приводу Будапештського меморандуму, Строуба Телбота: "Це не означає, що США готові прийти на допомогу Україні, якщо на неї буде здійснено військовий напад".

"Крім того, такі експерти, як Іво Даалдер і Майк Огенлон вказували, що навіть стаття 5-Статуту НАТО нічого конкретно не гарантує. Можна хоч жорстку заяву зробити у відповідь на напад на одну з країн-членів Альянсу", - зазначив Ругер.

У свою чергу Олександр Вершбоу зазначив, що Будапештський меморандум не містить механізму реалізації та "на жаль для українців не був гарантією безпеки".

"Думаю, українці відчувають, що їх "кинули" на третій, або четвертий за розмірами ядерний арсенал у світі", - додав Вершбоу.

Він також зазначив, що незважаючи на відсутність правових зобов'язань перед Україною, Будапештський меморандум створив як мінімум моральне зобов'язання зробити те, що в силах США, щоб допомогти Україні відновити суверенітет і територіальну цілісність.

Вершбоу додав, що вважає надання Україні летальних оборонних озброєнь частиною такого "морального боргу.

"Немає ніяких сумнівів, що Будапештський меморандум не гарантує Україні безпеку. США надали Україні не гарантії, а запевнення", - заявив у свою чергу Гербст.

Інший учасник дебатів професор The City College of New York Раджан Менон також зазначив, що Україна не має гарантій безпеки згідно з Будапештським меморандумом.

"Як не тлумач Будапештський меморандум, він не приводить до висновку, що Захід має борг. Можна говорити про моральний борг, але я б сказав, що моральний обов'язок - а я моральна людина - треба фільтрувати через реальні обставини, а не просто автоматично приймати за дороговказ. Дійсно, Будапештський меморандум грубо порушений Росією, але цей документ зовсім не зобов'язує нас озброювати Україну ", - заявив експерт.

Раніше другий президент України Леонід Кучма під час саміту YES у Києві згадав про Будапештський меморандум, зазначивши, що його підписанти включно з Росією не виконали своїх зобов'язань. За словами екс-президента, під час підписання меморандум здавався документом, який гарантує безпеку і спокій України.