UA / RU
Підтримати ZN.ua

Брюссель рекомендуватиме розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою, але з "технічними застереженнями" — Politico

Йдеться про питання, у яких країнам-кандидатам необхідно досягти більшого прогресу.

Очікується, що Єврокомісія 8 листопада опублікує звіт щодо прогресу країн-кандидатів на шляху до вступу в ЄС. За даними Politico, Брюссель рекомендуватиме розпочати переговори про членство з Україною та Молдовою, але з "технічними" застереженнями щодо питань, у яких країнам необхідно досягти більшого прогресу, починаючи з побудови міцної і незалежної судової системи, захисту прав меншин і закінчуючи впровадженням антикорупційних заходів.

"Це будуть не дрібні, а великі застереження. Це не вперше, коли Брюссель маскує серйозні політичні наслідки за технічними деталями", - попередив французький чиновник.

Читайте також: Україна може почати переговори про вступ в ЄС цього року, якщо не буде форс-мажорів – Кулеба

Наразі західні країни ЄС, включаючи Німеччину, Францію, Іспанію та Португалію, посилюють тиск щодо необхідності реформування блоку. Вони побоюються, що без подальших кроків у напрямку реформ, але з імпульсом до розширення, ЄС може скотитися до динаміки, коли блок збільшиться до 30 або більше членів без узгодженого плану ефективного функціонування.

"Нам потрібно почати домовлятися про те, яку модель ми хочемо для розширеного Європейського Союзу в майбутньому. Як він буде виглядати з більшою кількістю країн-членів, але більш того, зі значно різноманітнішими країнами-членами", - сказав секретар Португалії з питань ЄС Тіагу Антунеш. 

Наразі триває робота над формулюванням спільних пропозицій щодо реформ, повідомили виданню офіційні особи з чотирьох країн. У четвер, 2 листопада, міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок прийме колег з ЄС і країн, які мають намір вступити до блоку, щоб попрацювати над такими пропозиціями.

Застереження міститься і в повідомленні, що додається до запрошення від Бербок для її колег на конференцію в четвер.

"Не може бути ніякого прискореного шляху для будь-якої країни, яка бажає приєднатися. Як нинішні, так і майбутні країни-члени ЄС повинні взяти на себе зобов'язання ретельно підготуватися до викликів, які принесе з собою ЄС, що налічує понад 30 членів", - йдеться у документі.

Попередження від Німеччини лише повторює те, про що дипломати з усього блоку говорили місяцями за зачиненими дверима - але це також докір главі Європейської Ради Шарлю Мішелю, який заявив, що ЄС повинен прийняти Україну до 2030 року.

“Розширення та реформи ЄС повинні рухатися в такт", - сказав Антунеш, додавши, що мета полягає в тому, щоб закріпити цей принцип у висновках саміту лідерів ЄС у грудні. "Ми повинні мати дорожню карту для реформ і кроків з розширення, причому кожен крок до розширення має бути синхронізований з кроком з реформування ЄС”, - додав він.

Читайте також: Зеленський про початок переговорів про вступ в ЄС: Робимо все, аби рішення ухвалили цього року

Раніше Bloomberg уже повідомляло, Єврокомісія готується рекомендувати розпочати переговори про членство з Україною. Але вона може наполягати на досягненні прогресу в деяких пріоритетних сферах, включаючи боротьбу з корупцією, як на проміжних кроках.

FT писала, що членство України може стати найважчим тягарем для фінансів ЄС. Двома найбільшими секторами бюджету блоку є спільна аграрна політика та згуртованість, або регіональні витрати, на які разом припадає близько 62% семирічного бюджету ЄС. Прийняття України, площа сільськогосподарських угідь якої перевищує площу Італії, а в аграрному секторі якої зайнято 14% населення, змінило б правила гри.