UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британія та ЄС планують проведення двостороннього саміту для покращення відносин після Brexit

Після багатьох років напруженості між столицями ЄС і Лондоном новий лейбористський уряд Британії прагне до повного перезавантаження. 

Лондон та ЄС планують провести свій перший двосторонній саміт найближчими місяцями в межах спроби нового прем'єр-міністра Британії Кіра Стармера перезавантажити відносини з Брюсселем після Brexit, повідомляє FT.

Читайте також: Фон дер Ляєн пропустить саміт Європейської політичної спільноти в Британії — Politico

Офіційні особи ЄС та Великої Британії підтвердили, що саміт, подібний до тих, які Союз регулярно проводить з третіми країнами, такими як Індія та Китай, розглядається як частина зусиль з перезавантаження двосторонніх відносин.

Стармер продовжить свої зусилля з “відновлення позицій Британії на світовій арені” в четвер,18 липня, коли прийматиме саміт Європейської політичної спільноти (ЄПС), на який запрошені майже 50 європейських лідерів.

Глава Євроради Шарль Мішель ймовірно, обговорить ідею двостороннього саміту ЄС і Лондона зі Стармером у кулуарах зустрічі ЄПС.

Обидві сторони попередили, що плани щодо саміту ЄС та Лондона перебувають “на ранній стадії”. Але вже в перші дні свого прем'єрства Стармер дав зрозуміти, що планує відновити взаємодію з брюссельськими інституціями.

Новий британський прем'єр, зокрема, провів телефонну розмову з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, невдовзі після своєї перемоги на виборах.

Стармер хоче укласти широкомасштабний пакт про оборону й безпеку між Великою Британією і ЄС, а також послабити торговельну напруженість.

ЄС не проводив офіційного саміту з Британією після її виходу з Союзу в 2020 році, а натомість працював через технічні комітети, створені в межах двосторонньої торговельної угоди.

“Якщо ми проводимо саміти з США чи АСЕАН, то цілком логічно було б провести саміт з Великою Британією, нашим найближчим сусідом”, - сказав один з дипломатів ЄС. 

Представники ЄС заявили, що не виключають можливості переформатування відносин Союзу з Лондоном.

“Якщо є бажання вийти за межі й мати більш стратегічні відносини, ми подивимося, що можна зробити, і нічого не виключаємо”, - відповів високопоставлений європейський чиновник на запитання про те, чи може ЄС більше взаємодіяти з Британією, включаючи двосторонній саміт. 

“Що ми вважаємо вирішальним, то це виконання наявних угод. Це ті червоні лінії, які ми маємо”, - додав він.

Читайте також: Китай є смертельною загрозою для Британії — керівник оборонного огляду країни

Після багатьох років напруженості у відносинах між столицями ЄС і Лондоном, у яких панувала отруйна атмосфера Brexit, новий лейбористський уряд Британії прагне до повного перезавантаження. 

Про те, чого очікувати від нового британського уряду, зокрема, й Україні, розмірковував Віктор Константинов.