Реформа системи управління країною і передача повноважень та фінансів громадам може стати неминучістю. Про це говорить не тільки очевидний поспіх Венеціанської комісії, яка в цілому погодила проект Конституції в частині децентралізації, але і посилені потуги Конституційної комісії, яка дотягувала документ з урахуванням європейських рекомендацій.
Президент вже подав проект у ВР. Якщо документ буде проголосований більшістю, то після розгляду Конституційним судом він може бути прийнятий парламентом вже на осінній сесії. Конституційною більшістю.
Для того, щоб розуміти ситуацію всередині політикуму і суспільства DT.UA опитало людей, які в міру своєї компетенції будуть впливати на ситуацію. У їх числі - президент, прем'єр-міністр, спікер ВР, голови парламентських фракцій, груп і профільного комітету, голови непарламентських (але які мають представництва на місцях) партій, керівники асоціацій міст, а також сільських, селищних, районних та обласних рад.
При цьому переважна більшість опитаних на питання про те, хто відповідає за проведення децентралізації в Україні, - назвали президента Порошенко. Як не дивно - сам президент не побажав публічно взяти на себе відповідальність не тільки за реформу в цілому, але і за її деталі, не відповівши на запит DT.UA.
Що стосується питання про центр управління реформою, в той час як прем'єр Арсеній Яценюк уточнив, що "всі гілки влади разом з українськими та міжнародними експертами повинні діяти спільно для успішної та швидкої реалізації реформи", спікер Володимир Гройсман та заступник глави АП Віталій Ковальчук розійшлися в думках. І якщо спікер вказав на Міністерство регіонального розвитку на чолі з міністром - віце-прем'єром як на куратора реформи, відповідального за її імплементацію, а ВР - за законодавче забезпечення, то чиновник АП важелі децентралізації запропонував віддати Національній раді реформ при президентові України.
Подробиці читайте у проекті "Децентралізація: звіряємо годинник" на сайті DT.UA.