Українські дипломати отримали завдання почати підготовку до створення безпекового союзу для захисту Чорноморського, Азовського та Балтійського простору. Про це повідомив президент на пресконференції за результатами саміту Кримської платформи.
“Щодо безпеки в Чорному та Азовському морі? Коли ми будемо домінувати, тоді буде безпека в Чорному та Азовському морях. Що стосується наших партнерів, скажу відверто: проводжу розмови і дипломатам поставлено завдання підготувати союз, безпековий союз не всупереч, не думайте, НАТО, це також з країнами НАТО, країн Чорноморського узбережжя. Щоб у нас був спільний захист від російської агресії Чорноморського, Азовського узбережжя. Я б сказав більше - Азовського, Чорноморського і Балтійського простору”, - сказав Володимир Зеленський.
Зауважимо, такий задум схожий на ініціативу Інтермаріум (Міжмор'я), яка полягає в розбудові Балто-Чорноморського союзу, але з приналежністю до нього ще країн Адріатичного моря.
Відповідна група сприяння утворенню Інтермаріуму була створена ще декілька років тому: "Беручи до уваги нові міжнародні ризики, зокрема, агресію РФ щодо України, Грузії... деструкційні процеси у Європейському Союзі, вихід Великої Британії зі складу союзу, історичну та культурну спільність держав на територіях", умовно обмежених вищезгаданими морями.
Нагадаємо, сьогодні в Києві має відбутися третій Міжнародний саміт Кримської платформи, присвячений баченню України щодо майбутнього тимчасово окупованого Криму і питанням безпеки у Чорноморському регіоні.
Також до теми: ветеран АТО та нинішнього етапу війни Ігор Загребельний раніше написав книжку “Міжмор’я: (майже) втрачений шанс”. Вона, як зазначено в анотації, присвячена перспективам консолідації Центрально-Східної Європи:
"Держави цього макрорегіону тривалий час мирилися зі становищем об’єкту політичного та ідеологічного диктату з боку Заходу й буферу між Москвою та головними європейськими гравцями. Впродовж останніх років ситуація почала змінюватися: політичні успіхи консервативних сил і запуск інтеграційних процесів створюють передумови для посилення геополітичної ваги усього макрорегіону і захисту його етнічної та культурної самобутності. Одначе шанс, який отримали народи Центрально-Східної Європи, може стати втраченим", -йдеться в анотації.