UA / RU
Підтримати ZN.ua

Безкоштовний концерт Зеленського можна розцінювати як непрямий підкуп виборців - ОПОРА

"Квартал 95" провів два концерти в Ужгороді, на один із яких можна було потрапити лише за запрошеннями.

Безкоштовний концерт кандидата в президенти Володимира Зеленського, який відбувся в Ужгороді 9 лютого, можна розцінювати як підкуп виборців, передає громадянська мережа "ОПОРА". Так, у місті відбулося два концерти Студії "Квартал 95" за участі Зеленського, на один із яких можна було потрапити виключно за запрошеннями.

Зазначено, що квитки на вечірній концерт "Квартал 95", який анонсували заздалегідь, коштували від 350 до 1950 гривень. Однак, за кілька годин до комерційного концерту відбувся ще один, вхід на який був виключно за запрошеннями. При цьому цей виступ не афішувався, а способи отримання запрошень достеменно не відомі. Як повідомили спостерігачу ОПОРИ в касі Закарпатського обласного муздрамтеатру, заздалегідь отримати запрошення могли учасники АТО та члени їхніх сімей, люди з інвалідністю тощо.

За словами однієї із волонтерок, організатори концерту надали їй 100 запрошень для того, щоб роздати їх військовослужбовцям. Ще одна відвідувачка розповіла, що запрошення можна було отримати поштою. Варто було надіслати заявку організаторам, а вони при плануванні концертів висилали запрошення за заявками.

Координатор спостереження за виборами від ОПОРИ на Закарпатті Ярослав Гулан, заявив про те, що кандидату в президенти "заборонено надавати виборцеві на пільгових умовах товари чи послуги і при цьому згадувати його ім'я". За його словами, проведення безкоштовного концерту "може сприйматися саме як надання виборцеві послуг, а це вже містить ознаки підкупу виборців".

"Також варто додати, що кандидат де-факто використовує свою роботу як ресурс якщо не для прямої агітації, то для впізнаваності свого імені. А це вже відхилення від задекларованого у Законі принципу участі у виборах на рівних засадах", - додав Гулан.

У свою чергу юридична радниця ОПОРИ Тетяна Юзвяк зазначила, що головною ознакою непрямого підкупу виборців є той факт, що він відбувається в період передвиборної агітації. За її словами, "одним із видів передвиборної агітації і є проведення концертів як за підтримки самих кандидатів, так і тих, на яких виголошуються заклики зі спонуканням голосувати за або проти певного кандидата". При чому норма закону про заборону підкупу виборців, не містить виключень щодо товарів та послуг які, можна безкоштовно чи на пільгових умовах надавати громадянам.

"Тобто цей закон є найбільш суворим і забороняє надавати виборцям під час агітаційних заходів безоплатно чи на пільгових умовах будь-які матеріальні блага", - додала Юзвяк.

Вона зазначила, що за непрямий підкуп настає або адміністративна, або кримінальна відповідальність. Представники ОПОРИ не змогли потрапити на безкоштовний концерт і не виявили факту прямої агітації виборців. Під час анонсованого концерту активісти також не зафіксували виборчої агітації.

За інформацією організації, Зеленський заперечує той факт, що безкоштовний концерт був агітаційним.

Раніше МВС нагадали про кримінальну відповідальність за оплату роботи агітаторів і спостерігачів на виборах - такі порушення виборчого законодавства поліція буде кваліфікувати як підкуп виборця.

Загалом з початку виборчої кампанії правоохоронці отримали 1041 повідомлення про порушення виборчого законодавства. З них за 38 фактами відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. За трьома з них порушникам вже обрано запобіжні заходи.

Про проблеми виборчого процесу і захист від зовнішнього впливу читайте у статті Олександра Данченка "Вибір на виборах" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".