UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Батько" польських реформ Бальцерович повідав рецепт успіху для України

Першочерговим кроком, на думку Бальцеровича, повинно стати надання людям як можна більшого числа економічних свобод.

Натхненник "шокової терапії" для польської економіки Лешек Бальцерович вважає, що українська влада повинна негайно почати комплексні реформи. Про це він розповів в інтерв'ю ZN.UA.

"По-перше, потрібно, щоб була team, тобто група реформаторів. Команда. Одна людина нічого не зробить. Так було в Польщі в 1989 році", - сказав він.

При цьому, за його словами, важливо наявність політичного мандата, який дав би можливість впровадження напрацювань в життя.

Бальцерович зазначив, що вибори в Україні створять необхідні передумови для успіху, але спершу необхідно зупинити агресію Росії.

"Тому що в умовах агресії (а нічим іншим я це не називаю) реформувати країну неможливо. І зупинка агресії - це питання не тільки України, але й Заходу, який повинен стратегічно робити цю агресію для Путіна все більш і більш дорогою", - пояснив він.

"Якщо мова йде про направлення (реформ - ред.), то сумнівів у виборі немає - скорочення ролі політики, тобто держави, і надання людям, які співпрацюють в рамках ринку і громадянського суспільства, як можна більшого числа економічних свобод. Природно, все це відбувається в правовій державі. Для всіх країн ЄС була велика завдання - скоротити роль політичного держави, але підвищити роль правового, тобто, зробити дійсно незалежними від політиків адміністрації, суди і прокуратуру. Мені здається, що Україна потребує саме таких комплексних реформ, які могли б перетворити державу у всіх напрямках", - сказав польський економіст.

"Потрібно тільки створити команду, видати політичний мандат і починати швидко рухатися вперед. Програма повинна бути комплексною. У цій програмі повинен бути обов'язковий елемент, який необхідно показати людям, - в їх житті буде все менше відчуватися присутності держави", - сказав Бальцерович.

Головне, за його словами, - щоб програма стосувалася всіх галузей економіки.

"Хороша програма - це не листок зі списком окремих галузевих програм, а великий єдиний комплекс. Коли ми почали реформи, для мене це було найважливішим принципом: вся економіка, а не сто окремих програм. Та рівні принципи гри для всіх. Вільні ціни для всіх. Демонополізація всіх галузей. Відкриття зовнішнього світу для всіх. Правове держава для всіх. Інакше вам не пощастить", - резюмував він.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" інтерв'ю Андрія Капустіна з Лешеком Бальцеровичем. !zn

Читайте також:

Польща сподівається на введення безвізового режиму України з ЄС до середини 2015 року

Туск: Європі потрібно припинити лицемірити щодо України

У зв'язку з агресією Росії Польща підготує 10 тисяч контрдиверсантов