UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мер Чернігова розповів про політичний та силовий тиск влади на його команду

Мова про невдоволення ОПУ співробітництвом партії Атрошенка з УДАРом Кличка, а також його висловлювання восени минулого року щодо меморандуму між урядом та містами, який ставив Чернігів у несправедливі умови.

Мер Чернігова Владислав Атрошенко розповів, що повномасштабна війна Росії проти України призупинила активність силовиків у питання десятків кримінальних справ, які були порушені проти цього раніше. 

"Більше року на мене чиниться політичний тиск. Відкрито десятки кримінальних проваджень, у яких буквально тероризуються керівники управлінь і підрядники, - розповів він під час інтерв'ю ZN.UA, підтверджуючи, що вже після початку повномасштабного вторгнення проти нього були відкриті нові справи. - Я покажу вам цікавий запит від НАЗК від 30 травня 2022 року стосовно того, хто й що дарував мені на день народження 5 грудня 2021 року. Коли я його прочитав, то спочатку не повірив своїм очам. Тобто ми вже перемогли Росію, ми вже відвоювали кордони, повернули Крим і тепер воюємо всередині країни, щоб з’ясувати, що ж там мені такого цінного подарували". 

Рух ЧЕСНО

За словами Атрошенка, коли місто було в жорсткому оточенні, мер отримав кілька СМС від деяких чиновників: "Владислав, ти — герой, усе, що у нас було — в минулому, почнемо все з чистої сторінки". 

"З одного боку, це сприймалося як справді «з чистого аркуша», а з іншого — мені здавалося, що зі мною прощалися, і з містом також. Ситуація була дуже хитка, але я не мав наміру ні відступати, ні здаватися. Кілька днів бомбардування та обстріли були такі щільні, що мені довелося, фактично, надиктувати моїм рідним, що їм робити у разі моєї загибелі. І це я сприймав як дуже ймовірні речі, - розповідає мер. - Вперше я виїхав із міста 12 квітня. Побував в офісі президента і запевнив самого президента у підтримці та солідарності з ним задля перемоги. Атаки на мене — це дивина, і я не вірю, що їх ініціює президент. Я можу повірити, що президента можуть дезінформувати або викривити і зманіпулювати його думкою, і це велика відповідальність того, хто це робить". 

Атрошенко при цьому зазначив, що кілька разів хотів з’ясувати суть проблеми з тим чиновником, який веде боротьбу проти нього. 

"Коли мене не пускали, я його неодноразово набирав, але він жодного разу не брав слухавку. Крім того, я писав СМС. І для мене не зазорно ініціювати розмову. Я мушу це робити не задля себе, а в інтересах Чернігова та чернігівців", - пояснює мер. 

Він, коментуючи ймовірний зв'язок тиску на нього із боку ОП й силових структур із його партнерством з мером столиці та очільником партії "Удар" Віталієм Кличком, відзначив, що "політична палітра не може бути одного кольору": "Я не знаю, чим партія УДАР дратує «Слугу народу» більше, ніж партія «Голос» чи ЄС, чи якась інша. Мені достеменно невідомі подробиці, лише те, що друкували публічно, тому питання залишається риторичним.

Можливо, це рішення (як відомо, УДАР і «Рідний дім» у липні 2021 року підписали угоду про співпрацю. — ред.) справді стало однією з причин. Але, мабуть, головною причиною конфлікту стало моє висловлювання восени минулого року щодо меморандуму між урядом та містами (про непідвищення вартості опалення для населення та компенсацію генеруючим суб'єктам різниці між тарифами та економічно обґрунтованою ціною з міського бюджету). Він ставив Чернігів у несправедливі умови, порівняно з іншими містами. Чернігів розташований північніше, тут температурний режим упродовж року нижчий, і на опалення витрачається більше коштів, ніж у південних містах. А компенсація містам — додаткові 4% від податку на доходи фізичних осіб. Згідно зі статистичними даними, Київ має 7,8 тисячі гривень ПДФО на душу населення, Дніпро — шість тисяч, а Чернігів — чотири тисячі.

Я вважав, що це несправедливо, бо Чернігів за холодніший опалювальний сезон витратить на відшкодування різниці в тарифах набагато більше коштів, ніж інші обласні центри, а компенсації отримає менше. Але я не думав, що ця моя позиція стане причиною такого роздратування. Я не чинив інтриг, а говорив відкрито й відверто на нарадах. Меморандуму я не підписав, але — виконував. Я підтримую президента в тому, що не можна підвищувати тарифи на опалення для населення, однак досягати цієї мети можна було в інший спосіб". 

Атрошенко також розповів, що перед місцевими виборами йому пропонували доєднатися до "Слуги народу". 

 "Вони реалізовувалися дуже довго. Ця комунікація розпочалася наприкінці жовтня 2019 року, за часів роботи заступником голови ОП працював Сергій Трофімов, - розповів мер Чернігова. - Я був не проти співпраці зі «Слугою народу». Я завжди вибудовував стосунки з потенційними партнерами абсолютно відверто, тому відразу повідомив ОП, що нам треба завершити перемовини до травня 2020 року. І в разі, якщо ми не домовимося, я мав намір ініціювати створення регіонального політичного проєкту «Рідний дім».

Зрештою пропозиції від команди президента були сформовані вже на момент, коли було оголошено установчий з’їзд. Тому з об’єктивних морально-етичних причин я вже не міг продовжувати перемовини". 

Читайте також: Мер Чернігова прокоментував конфлікт з ОПУ та його причини: "Уся ця історія ганебна для України"

Більше статей Ірини Латиш можна знайти за посиланням