Верховна Рада притримає внесений як невідкладний законопроєкт президента Володимира Зеленського по Конституційному суду до "тотального виправлення ситуації", а поки що народні депутати хочуть почати з "м'якого і відповідального" варіанту.
Про це ввечері 3 листопада в коментарі «Українській правді» заявив лідер фракції «Слуга народу» Даід Арахамія.
«Депутати шукають варіанти оптимального виходу з кризи. Є більш м'який варіант. А є більш відповідальний і жорсткий. Сьогодні відповідний парламентський комітет розглядав тільки законопроєкт про негайне повернення декларацій. Як свого роду перехідний проєкт, що дозволяє хоч частково повернути все в правове русло. Хоча ми прекрасно розуміємо, що цей проєкт не вирішує глобальну проблему», - зазначив він.
За словами Арахамія, законопроєкт Зеленського «куди більш чітко розставляє акценти і куди більш правильно вирішує ключове завдання відновлення законності», але з листопада на комітеті взагалі не розглядалося.
«Оскільки, на думку депутатів, це вкрай ефективна виховна зброя, але вже для тотального виправлення ситуації. Додам, що за останні кілька днів по ходу цього конституційної кризи у нас з'явився цілий арсенал законодавчих ініціатив щодо запобігання подальшим антидержавних рішень КСУ. Поміж цих ініціатив я б відзначив той же законопроєкт про негайне повернення закону про електронне декларування чиновників. Можливий також "процедурний шлях" по зміні пропорції голосів при прийнятті рішень КСУ або по зміні мінімальної квоти при прийнятті рішень. Або навіть можна змінити бюджетне фінансування КСУ. Хоча, все це, безумовно, напівзаходи, які не дозволяють до кінця відновити бездоганність системи. Цю проблему вирішує тільки законопроєкт про повне перезавантаження КСУ», - вважає Арахамія.
Як повідомлялося, 5 листопада Верховна Рада повинна розглянути в першому читанні проєкт державного бюджету на 2021.
У п'ятницю, 6 листопада, народні депутати повинні розглянути законопроєкт про відновлення дії окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" та Кримінального кодексу Україна, які раніше були визнані Конституційним судом України (КС), не відповідають Основному закону.
Водночас президент Володимир Зеленський наполягає на ухваленні законопроєкту про розпуск КСУ. Президент пригрозив депутатам розпуском, якщо вони не розберуться з КСУ.
Відзначимо, що ст. 90 Конституції наділяє президента правом дострокового припинення повноважень Верховної Ради виключно в трьох випадках:
- якщо протягом місяця у Верховній Раді не сформовано коаліцію депутатських фракцій;
- якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету міністрів не сформовано персональний склад уряду;
- якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Комітет ВР з питань антикорупційної політики на засіданні 3 листопада підтримав законопроєкт № 4304 , поданий спікером ВРУ Дмитром Разумковим і групою депутатів. Законопроєкт передбачає відновлення е-декларування без розпуску суддів КСУ.
Детальніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лєменова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» в ZN.UA.