Парламентський комітет з питань запобігання корупції прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу законопроекти № 8209 і №8209-1 про скасування обов'язкового декларування для громадських активістів і звільнення їх від кримінальної відповідальності.
Рішення підтримала більшість членів антикорупційного комітету. У числі першочергових питань члени комітету розглянули і проголосували за те, щоб відповідні законопроекти рекомендувати до прийняття за основу.
Крім того, комітет розглянув законопроект № 8129, яким пропонується скасувати декларування спецагентів, що входять до складу Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і кадрового складу інших розвідувальних органів.
Депутати не домовилися про те, хто зі спецагентів повинен подавати декларацію та наскільки це доцільно, було прийнято рішення відкласти розгляд законопроекту, щоб "ще його почитати та подумати".
За їх словами, законопроект пропонує багато тлумачень того, хто може обмежити доступ до своїх декларацій, через це можуть виникнути маніпуляції з боку НАБУ. У ньому також вказується широке коло осіб, доступ до декларацій яких може бути обмежений.
Також члени антикорупційного комітету обговорили проект закону № 6399 про декларування екс-президентів, депутатів і міністрів. За словами автора законопроекту Вадима Кривохатька ("Блок Петра Порошенка") колишні президенти та інші уповноважені на виконання функцій держави особи після закінчення терміну повноважень зобов'язані декларуватися, щоб суспільство бачило "об'єктивну інформацію".
Кривохатько стверджував, що відсутність такого декларування призводить до того, що після закінчення терміну повноважень у них "раптом з'являються мільярди гривень заощаджень, розкішні будинки, машини та інше майно"
Його колеги погодилися з таким твердженням, але повідомили про те, що не бачать перспектив прийняття законопроекту, оскільки він може бути визнаний неконституційним, пише "Українська правда".
Нагадаємо, у понеділок спікер парламенту Андрій Парубій, його заступники Ірина Геращенко та Оксана Сироїд, голови фракцій "Народний фронт", "Самопоміч", "Батьківщина" і представник депутатської групи "Відродження" зареєстрували в Раді законопроект №8209-1.
Ним пропонується скасувати обов'язкове е-декларування для представників громадських об'єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідних кваліфікації, інших осіб, які входять до Громадської ради доброчесності (ГРД), створений у відповідності до закону України "Про судоустрій і статус суддів", громадських рад, рад громадського контролю, іноземців-не резидентів, які входять до складу наглядової ради державного банку або державного підприємства.
І декриміналізувати тих осіб, які входять до цієї категорії.
Своєю чергою голова фракції БПП Артур Герасимов закликав парламент підтримати ініціативу президента скасувати е-декларування громадських діячів і замінити його на розширену звітність організацій.
Детальніше про президентські законопроекти про щодо декларування для антикорупціонерів читайте в матеріалі Олександра Леменова "Марлезонський балет: е-декларування для антикорупціонерів" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".