Адвокат Ілля Новіков заявив, що Державне бюро розслідувань (ДБР) викликає його підзахисного – п'ятого президента України та чинного лідера партії "Європейська солідарність" Петра Порошенка – на перехресний допит із народним депутатом фракції "Опозиційна платформа – За життя" Віктором Медведчуком 25 січня. Відеозапис із його промовою опублікувала партія "Європейська солідарність".
"Нам офіційно повідомляють, що нібито на завтра заплановано так званий перехресний допит Порошенка та Медведчука. І наша думка, що вся ця справа має на меті виключно PR-ефекти, щоб ЗМІ, які підтримують позицію Офісу генпрокурора, Офісу президента, мали можливість зробити таку картинку, відосик, що Порошенко та Медведчук одночасно заходять до будівлі ДБР", - сказав Новіков на брифінгу.
Адвокат наголосив, що викликати на допит раніше ніж за три дні - незаконно.
Водночас на сайті ДБР з'явилося повідомлення про те, що 25 січня перехресний допит Порошенка та Медведчука не проводитиметься.
Так чи інакше, такий допит все одно планується. За словами Новікова, Порошенко не даватиме показань слідству у вугільній справі.
"Порошенко вже дав показання у червні минулого року у цій справі. І від будь-якої співпраці зі слідством надалі ми маємо намір відмовитися… Тобто показань, по суті, і не буде. І надалі у нас немає намірів, і ми не радимо Петру Порошенку брати участь у будь-яких допитах, слідчих діях, якщо не буде законно встановленого заздалегідь часу", - сказав адвокат.
Він пояснив, якщо справа не може розслідуватися за відсутності показань підозрюваного, то "це не слідство, а щось несерйозне".
Ще один адвокат Порошенка - Ігор Головань - підкреслив, що експрезидент має право на відмову від дачі показань.
Підозра Порошенку у держзраді
У травні 2021 року журналісти Bihus.Info оприлюднили «плівки Медведчука» - понад 30 годин телефонних розмов 2014-2017 років, які нібито вів проросійський політик Віктор Медведчук (якому теж уже оголосили підозру у держзраді) з кремлівськими посадовцями і функціонерами «ДНР» і «ЛНР» щодо закупівлі вугілля в ОРДЛО та контролю над нафтопроводом «Самара-Західний напрямок». Людина, яку вважають Медведчуком, неодноразово наголошувала, що узгоджує всі питання з «головним», яким міг бути тодішній президент Петро Порошенко.
17 грудня Державне бюро розслідувань намагалося вручити Порошенку повістку на допит у справі щодо вугілля, але експрезидент проігнорував слідчих: сів у машину й поїхав, вигукуючи слова, схожі на ненормативну лексику.
20 грудня Порошенку оголосили про підозру у державній зраді та сприянні діяльності терористичних організацій. Державна зрада карається в Україні позбавленням волі від 12 до 15 років з можливою конфіскацією майна.
Прокуратура просила відправити Порошенка під арешт з альтернативою застави в 1 млрд грн. Однак суд залишив п'ятого президента під особистим зобов’язанням. Порошенко має прибувати за першим викликом до слідчого та суду, не залишати без дозволу Київ та Київську область, повідомляти про зміну місця проживання чи роботи, здати закордонні паспорти. Запобіжний захід діятиме до 19 березня.
Про те, що всередині цього судового процесу і чим він може обернутися для країни, читайте в матеріалі Інни Ведернікової «Справа Порошенка. Всередині та зовні».