UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що робити, коли правоохоронці арештовують та вилучають техніку та інше майно, яке потрібне для підприємництва

Вилучати майно, яке має особливу вагу для бізнесу, мають за дозволом суду у виключних випадках.

Вилучення техніки та обладнання, яку підприємці використовують у роботі, — актуальна проблема для бізнесу після візитів правоохоронців. Попри те, що слідчі можуть просто скопіювати дані з комп'ютерів, вони ігнорують це право та вилучають усю техніку, вказують Сергій Моргун та Євген Артюхов у статті «Як не повернути 90-х: зміни до КПК для захисту бізнесу від свавілля й тиску правоохоронців» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Організатор азартних ігор в онлайн-казино ухилявся від сплати податків на 1 млрд грн: БЕБ

Якщо в Кримінальному процесуальному кодексі України (КПК) прописати поняття критично важливого майна (тобто активів, які мають особливу вагу для бізнесу і дозвіл на вилучення яких надається судом у виключних випадках), то це виправлять кілька недоліків, якими часто зловживають правоохоронці. А саме, якщо конкретна річ чи документи прямо не зазначені в дозволі на обшук, вилучити їх неможливо.

Читайте також: На пунктах пропусків в Закарпатській області пройшли обшуки. Журналіст каже, через «сигаретну справу»

Крім цього, якщо власника майна не запросять на розгляд клопотання про накладення арешту на його активи, це клопотання не зможуть розглянути, а отже, і накласти арешт за відсутності власника на цьому засіданні. Понад це, якщо через 60 днів особі, в якої вилучили майно, не вручать підозри, суд повинен буде скасувати його вилучення.

Адвокатам відоме інше порушення, коли слідчий суддя вже ухвалив рішення повернути тимчасово вилучене майно власнику, однак ані прокурор, ані слідчий не поспішають виконати це рішення. Потрібно, щоб прокурор після отримання такого рішення упродовж 24 годин надавав вказівку слідчому негайно повернути вилучене майно.

Нагадаємо, СБУ стала одним із тих органів, які чи не найбільше «кошмарять» підприємців. Через свавілля спецслужби в Україну можуть повернутися практики з 90-х: маски-шоу, перевірки, штрафи, блокування активів, переслідування власників і повна зупинка підприємства.