UA / RU
Підтримати ZN.ua

Попри початок роботи ВККС оперативний добір суддів поки неможливий

Аби якомога швидше заповнити дві тисячі вакансій у судовій системі, що утворилися за відсутності ВККС, треба скоротити процедуру добору.

Нещодавно Вища рада правосуддя обрала склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка в майбутньому має працювати над добором майже двох тисяч суддів в Україні. Однак зараз ВККС є, а інструменту для оперативного добору в неї немає, підтвердив у інтерв’ю ZN.UA очільник ВРП Григорій Усик, з яким поспілкувалася Інна Ведернікова.

"На жаль, ВРП фактично не працювала рік, ми не знали за що хапатись, але ці питання в усіх на слуху, вони вже акумульовані. В лютому у нас відбулася потужна зустріч із послами США, Євросоюзу, Вел­­икої Британії, Німеччини, де був присутній голова профільного комітету парламенту Денис Маслов. Усі питання проговорювалися, викладали своє бачення в тому числі і міжнародні партнери. Особливо щодо проєкту ЄС «Право-Justice» та американської програми USAID «Нове правосуддя». Одностайна думка – істотне скорочення спеціальної підготовки кандидата на посаду судді першої інстанції, тривалість якої зараз становить 12 місяців", – зазначив Усик.

Варто зауважити, що складається враження, що у судової реформи немає єдиного центру ухвалення рішень і координації, який би не допускав таких прогалин. Як зауважила журналістка, президентський закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва був напрацьований, але два роки лежав у комітеті під сукном у теперішнього генерального прокурора Андрія Костіна. Потім була заблокована "дисциплінарка". Зараз відсутність "рук" у ВККС. Міжнародні партнери не можуть замість нас забезпечити своєчасне ухвалення рішень.

Читайте також: Голова ВРП розповів, чи можна побороти клани в судовій системі

На питання, чи могла б ВРП тут глибинно співпрацювати з громадськістю, в якої є медійна трибуна та ініціатива, Усик сказав: "В умовах відсутності у Вищої ради правосуддя права законодавчої ініціативи лідером дійсно має бути суспільство. Ми готові співпрацювати".

Нагадаємо, 1 червня Вища рада правосуддя призначила 16 нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Це розблокувало роботу ВККС, яка не працювала з 2019 року. ВРП частково звернула увагу на рекомендації громадських організацій, і до складу Комісії увійшли лише два кандидати, в яких сумнівалися громадські діячі.