Інтерв’ю з головою Вищої кваліфікаційної комісії (ВКК) суддів України Ігорем Самсіним опублікувало агентство УНІАН. Важко залишатися байдужим, читаючи ці одкровення, тому пропонуємо найбільш красномовні з них увазі наших читачів, нагадавши лишень, що саме ВККСУ найбезпосереднішим чином причетна до формування суддівського корпусу України.
Отже, Ігор Самсін про суддів та судову систему (виділено нами. - Ред.):
«Звичайно, поодинокі кричущі випадки в нас є, до речі, вони є всюди, в усіх сферах. Ми від цього не застраховані, як і будь-яка демократична держава. Але навіть з незначними негативними проявами ми серйозно боремося, і якщо про суддю з’явилася відповідна інформація, ми одразу ставимося до цього дуже уважно. У минулому році у міських районних судах ми відсторонили від посад 12 суддів… В Україні більше 8 тис. суддів, 12 ми відсторонили від посад лише за те, що у вчиненні злочинів їх «підозрюють» правоохоронні органи, хоча справи по суті ще не розглянуті й вина суддів ще не доведена. Я не стверджую, що всі судді гарні, але кажу, що, попри всі негаразди, судова система працює. Між іншим, в умовах недофінансування…
Звісно, є випадки негативних проявів і у суддів, проте дуже неправильно, якщо суспільство і надалі не буде довіряти суду, бо тільки суд є гарантом захисту права.
…У процесі розгляду справи виникає непросте питання - законності і водночас справедливості судового рішення, бо суддя може беззаперечно додержатися приписів закону, а рішення - буде несправедливим. Суддя ж має віднайти інструмент, щоб прийняти і законне, і справедливе рішення, причому справедливе - перш за все. Такі дії судді - виразник принципу верховенства права, і в 90% випадків так і відбувається.
- Але навіть із недофінансуванням маєте дуже великий конкурс, тобто молодь перспективу бачить добру?
- По-перше, суддівська посада - це престижно. По-друге, кожен рік із 214 юридичних вузів України виходить близько 10 тис. юристів. І ця молодь «бачить» лише те, що «чує» (очевидно, у глибокодумній тезі йдеться про злобні інсинуації недоброзичливців стосовно ролі хабарів при вирішення справ у наших судах. - Ред.) А якби вони знали, що після призначення судді принесуть 200 справ, - так кандидат на посаду судді ще б як подумав...
Наше завдання - добір якісних кадрів для технологічного судового процесу. Ми вимагаємо від них і знань права, і його застосування, і вік тут не має значення. І ще - мені здається, що молодій людині навіть легше «прищепити» специфічні суддівські навички, ніж особі у віці, в якої вже склалися власні стереотипи. Також можу констатувати, що в молодих людей ширший юридичний кругозір, ніж у тих суддів, яким зараз ми надаємо рекомендації на обрання безстроково, і це безперечно. Молоді юристи і мобільніші, і поглиблено цікавляться правом, і чітко уявляють, як вони будуть застосовувати свої знання.
- Тоді у вас повинні бути механізми, якими ви «виховуватиме» таких молодих суддів?
- Ці механізми працюють лише два роки - з часу введення нової системи добору суддів. Але ефект за два роки побачити неможливо, ми його побачимо рівно через п’ять років, коли призначені по-новому судді будуть претендувати на обрання на посаду судді безстроково й ми матимемо змогу оцінити їхню роботу.
- Через п’ять років будуть кращі рішення?
- Суди як виносили рішення, так і виносять, - тут нічого не змінилося й не зміниться. На мою думку, весь цей негативний імідж суддів у суспільстві більшою мірою створений штучно. Адже більше інформації, окрім як про Зварича чи ще одну-дві одіозні фігури, ви й не знайдете!»
І ще кілька перлів від І.Самсіна: «Ніхто й ніщо не змусить суддю винести обвинувальний вирок, коли вина людини не доведена!», «Тож не все так негативно в судовій системі, якщо добре розібратися, а не сліпо вірити голослівним заявам. Позитиву в нас дуже багато, в нас 98% - це порядні судді».
Якщо вірити пану Самсіну, виходить, саме ці 2% суддів виносять переважну більшість рішень і формують саме той імідж українського судді, який він має сьогодні.