Комітет Верховної Ради України з питань правової політики на засіданні 14 вересня погодив та рекомендував до прийняття у першому читанні за основу законопроєкту №9439 щодо надання президенту права повертати подання Вищої ради правосуддя про призначення особи на посаду судді на підставі інформації від Служби національної безпеки чи Національного антикорупційного бюро, повідомив член комітету Сергій Демченко.
Законопроєкт передбачає внесення змін до Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо особливостей призначення на посаду судді в умовах воєнного стану.
Згідно із проєктом закону, якщо на стадії призначення судді буде отримано інформацію, що до кандидата є питання, наприклад, про визнання анексії Криму чи корупції, то президент зможе повернути подання про його призначення до ВРП. Тоді Вища рада правосуддя має розглянути таку інформацію та дати публічну оцінку із запрошенням кандидата, СБУ та НАБУ відповідно. Якщо інформацію буде спростовано, ВРП повторно внесе подання і президент має погодити призначення.
Як зазначав в інтерв’ю ZN.UA голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов, право президента повертати ВРП подання на призначення суддів, є доволі дискредитаційним. Зокрема, ця норма може стати політичним інструментом відбору «своїх» суддів та продовженням неналежного управління держави щодо судової гілки влади.
Водночас у період конкурсного добору суддів за довідками до СБУ і НАЗК можуть звертатися і Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка проводить добір, і ВРП, яка затверджує кандидатури і подає їх на подання президенту.