UA / RU
Підтримати ZN.ua

Досі під загрозою: у Freedom House оцінили рівень глобальної свободи

Згідно з оприлюдненими даними, свобода знизилася в 35 країнах.

Розрив між кількістю країн, де свобода покращилася, і де вона занепала, є найменшим за останні 17 років, йдеться у новому звіті Freedom House.

Згідно з оприлюдненими даними, свобода знизилася в 35 країнах, включаючи Нікарагуа і Туніс, і покращилася в 34 країнах, таких як Кенія і Косово.

Для порівняння, у 2020 році зниження було зафіксоване у 73 країнах в той час, як покращення фіксували в 28.

Дослідники оцінюють свободу 195 країн та 10 територій за десятьма показниками політичних прав і 15 — громадянських свобод. Вони вимірюють усе: від здоров’я, виборчого процесу, політичного плюралізму та свободи вираження поглядів до свободи асоціацій і верховенства права.

У звіті наголошується, що демократичні досягнення були досягнуті завдяки більш прозорим і конкурентним виборам у Лесото, Колумбії та Кенії. Скасування обмежень, пов’язаних із пандемією, які непропорційно вплинули на свободу зібрань і свободу пересування, також призвело до позитивних змін, як і відновлення зобов’язань щодо незалежності судової влади в деяких країнах.

За оцінками фахівців Freedom House, перше місце у рейтингу свобод розділили, Швеція, Фінляндія та Норвегія. Нова Зеландія посіла друге, а Канада —третє місце. 

До топ-10 країн з найбільшим рівнем свободи увійшли також Ірландія, Сан-Марино, Люксембург, Нідерланди, Данія та Швейцарія.

На іншому кінці спектру Китай визнано восьмою найменш вільною країною з оцінкою 9, що навіть нижче за оціни Судану та Лівії (10). Китай посів 80 місце в загальному заліку з оцінкою -2 за політичні права і 11 — за громадянські свободи. До числа країн з найнижчим рівнем свобод цьогоріч віднесено також Сирію, Південний Судан, Туркменістан та Еритрею.

Загальний рейтинг США — 83 бали зі 100 можливих — цього року не змінився. США додали один бал у політичних правах завдяки минулорічним переважно мирним проміжним виборам, але втратили один бал у сфері громадянських свобод через посилення обмежень на доступ до абортів.

Читайте також: Російське вторгнення в Україну спричинило глобальне падіння свободи Інтернету — Freedom House

Коли Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, багато хто думав, що російська армія увійде в Київ і повалить демократично обраний уряд України за лічені дні. Натомість українські громадяни, які дорожать своєю свободою, приєдналися до військових і відтіснили набагато більшу армію Росії.

«В Україні є активне громадянське суспільство, яке справді процвітає та зміцнюється після революції Майдану 2014 року», — прокоментував Майкл Абрамовіц, президент Freedom House.

За підсумками дослідження, Україна перебуває в середині рейтингу із 50 балами:  22 за виборчі права та 28 за громадянські свободи. Такий результат обумовлений, зокрема, певним обмеженням свобод внаслідок дії воєнного стану.

У 2021 році Freedom House оцінила рівень свободи в Україні у 60 балів, визначивши статус української держави, як «частково вільної».

Водночас, Росія сумарно набрала 16 балів зі 100: 11 за громадянські та п’ять за політичні свободи. Вона посіла місце нижче, за Ефіопію (21 бал), Зімбабве (28 балів), Ірак (29 балів), Уганду (35 балів) та Пакистан (37 балів).

Вдвічі менше за Росію набрала Білорусь: 8 балів. З них 2 бали — це політичні права, а 6 — громадянські свободи.

Оцінили у Freedom House і ситуацію зі свободами на низці територій, зокрема в анексованих Росією Криму і Донбасі. Перший отримав чотири бали (-2 за політичні права та 6 балів за громадянькі свободи), а так звані «республіки» сумарно набрали три бали: -1 за політичні права і 4 за громадянські свободи.

Що стосується Індії, найбільшої демократії у світі, вона отримала лише 66 балів зі 100 можливих цього року. Таким чином, вона посіла місце трохи нижче за Угорщину  та трохи вище за Лесото. Два роки тому Freedom House знизив статус Індії з «вільної» до «частково вільної», зважаючи  на посилення тиску на правозахисні організації, залякування журналістів і хвилю нападів, особливо на мусульман.

Читайте також: Дії Кремля дестабілізували всю центральну Євразію – Freedom House

До найбільших викликів, з якими стикаються демократії у світі, фахівці Freedom House віднесли, зокрема, агресивну війну Росії в Україні, продовження Китаєм обміну технологіями стеження з іншими авторитарними державами та загрози ізраїльського уряду незалежності судової системи, які спровокували там масові протести.