Нещодавно набрав чинності наказ Міністерства економіки України №11319 «Про затвердження Порядку державної реєстрації авторського права й договорів, які стосуються майнових прав на твір» (далі — Порядок). Порядок новий, але це не заважає його недолікам добряче дошкуляти гаманцям авторів під час державної реєстрації авторського права на твір.
Оплата за кожен твір
Щонайперше новий Порядок значно збільшив витрати авторів на державну реєстрацію авторського права на їхні твори. Адже ним запроваджено обмеження на кількість творів, які можна зареєструвати, подавши одну заявку.
Ось що записано в новому Порядку про це обмеження: «Заявка на державну реєстрацію права автора на твір повинна стосуватися одного твору» (пункт 1 розділу II Порядку).
Хоча відповідно до попереднього Порядку можна було подати одну заявку й зареєструвати відразу декілька творів.
Наведемо кілька прикладів.
Так, якщо автор подавав заявку на реєстрацію літературного твору з власними ілюстраціями, то здійснювалася реєстрація літературного твору та всіх художніх творів, які використовував автор для ілюстрування свого літературного твору загалом.
Якщо автор подавав заявку на реєстрацію збірки власних фотографічних творів, то здійснювалася реєстрація збірки творів і водночас усіх фотографічних творів автора, які він включив до збірки.
За державну реєстрацію авторського права на твір за такою заявкою автор сплачував збір у розмірі 263,50 (255,00+8,50) грн.
255,00 грн — за державну реєстрацію авторського права на твір.
8,50 грн — за свідоцтво.
Слід зазначити, що тепер автор може не платити 8,50 грн за свідоцтво. Та це аж ніяк не полегшує його фінансової долі під час реєстрації авторського права. Про це свідчать реальні приклади збільшення витрат на реєстрацію авторського права на твори.
2020 року до мене звернулися друзі з проханням допомогти зареєструвати авторське право на твори сина, який написав збірку оповідань про унікальність фауни та флори рідного краю й проілюстрував її власними малюнками. Книга, що мала назву «Світ моїми очима» (автор — Микола Степанов (Немиро), вийшла друком у видавництві «Терен» цього ж року.
Було подано заявку на державну реєстрацію авторського права на твір «Збірка літературних творів про природу з ілюстраціями автора «Світ моїми очима». За реєстрацію та свідоцтво було сплачено збір у розмірі 263,50 (255,00+8,50) грн. Але це — згідно зі старим порядком оплати.
Відповідно було видано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір «Збірка літературних творів про природу з ілюстраціями «Світ моїми очима» №99382 від 2 вересня 2020 року.
Тепер розрахуймо витрати на реєстрацію авторського права на твори, що використовуються в книзі «Світ моїми очима», відповідно до нового Порядку.
Вихідні дані для розрахунку.
Складений твір — 1.
Літературних творів — 11.
Художніх творів — 32.
Разом: 44 твори.
Оскільки за підготовку до державної реєстрації авторського права від фізичних осіб установлено збір у розмірі 255,00 грн, автор був би змушений сплатити збір у розмірі 11 220,00 (44 х 255,00) грн.
Отже, в цьому конкретному випадку новим Порядком збільшено витрати на державну реєстрацію авторського права на твори, використані для видання книги «Світ моїми очима», в 42 рази.
Щоправда, скасовано 8,50 грн за свідоцтво. Дуже дотепно.
Як вирішити цю проблему? Достатньо видалити це обмеження з Порядку.
Не передбачено законом
У авторів похідних творів і збірок творів є й інші проблеми, що виникли через таку вимогу Порядку: «Якщо заявка стосується похідного твору або збірки творів, заявник подає документ, що підтверджує згоду на створення похідного твору чи збірки творів від суб’єкта (суб’єктів) авторського права на використаний твір (твори) у випадках, коли така згода передбачена Законом України «Про авторське право і суміжні права» (пункт 2.5 розділу II Порядку).
Сміх крізь сльози. Інакше не скажеш.
Слід зазначити, що згода на створення похідного твору чи збірки творів взагалі не передбачена Законом України «Про авторське право і суміжні права». Авторське право автора похідного твору чи збірки творів виникає з моменту створення твору. Будь-яка особа може, наприклад, перекласти твір з однієї мови на іншу без жодного дозволу на здійснення перекладу. З моменту створення перекладу твору у перекладача виникає авторське право на цей переклад.
«Перекладачам, авторам інших похідних творів належить авторське право на здійснені ними переклад, адаптацію, аранжування або іншу переробку твору» (пункт 2 статті 17 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).
Аналогічна ситуація — з авторським правом на збірку творів: «Автору збірника, зокрема енциклопедії, енциклопедичного словника, антології або іншого складеного твору (упоряднику) належить авторське право на здійснене ним упорядкування (підбір та/або розташування) творів, якщо таке упорядкування є результатом творчої діяльності» (пункт 1 статті 18 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).
Отже, відсутність дозволу на створення похідного твору чи збірки творів не заважає зареєструвати авторське право на похідний твір чи збірку творів, оскільки такий дозвіл не передбачений Законом України «Про авторське право і суміжні права».
Вважаю, що таку нісенітницю, як дозвіл на створення похідного твору чи збірки творів, треба прибрати з Порядку.
Ілюстрації інших авторів
Автори літературних творів, ілюстрованих творами інших авторів, теж мають запитання до змісту заявки. Наприклад, автори підручників. Відомо, що будь-який підручник ілюструють художніми й фотографічними творами, картами, схемами та іншими об’єктами авторського права.
Заповнюючи заявку на такий твір, автор неминуче спіткнеться на пункті 1.7 заявки, в який треба внести відомості про твір або частину твору, включені до твору, права на який реєструються, а також зазначити правомірність їх включення.
Вважаю, що з відомостями про твір або частину твору, включені до твору, складнощів не виникне, якщо такі твори або частини творів використовуються без порушень авторського права.
Наведемо приклади подання інформації про твір або частину твору, включені до твору, права на який реєструються.
Художні твори на сторінках _____ автора ____ використовуються з дозволу автора відповідно до ліцензійного договору № ___ від ____ .
Фотографічні твори на сторінках ______ використовуються відповідно до публічної вільної ліцензії CC BY 4.0.
Твори живопису, зображення яких використовуються на сторінках ____ , є суспільним надбанням.
Постає запитання. Чи потрібно додавати до заявки копії документів, що підтверджують правомірність використання творів або частин творів, включених до твору, який реєструється?
Вважаю, що ні, оскільки Порядок цього не передбачає.
Однак з огляду на те, що пункт 1.7 використовують також автори збірок творів, за аналогією з дозволами на створення збірки можна очікувати запиту від реєстратора про надання копій договорів та інших документів, що підтверджують правомірність їх включення до твору.