В Україні 2 вересня починається навчальний рік. З огляду на те, що в країні вже понад два роки триває повномасштабна війна розв’язана РФ, невід’ємною умовою офлайн навчання є укриття. На що батькам потрібно звернути увагу під час огляду укриттів у школі, куди піде їхня дитина, розповіла Альона Парфьонова у статті «Форма, укриття й торбинка безпеки: як батькам зібрати дитину до школи та переконатися, що там безпечно».
Влада відзвітувала, що оглянула майже 26,55 тис. об’єктів закладів освіти, а це близько 95%. Після перевірки виявилося, що укриття мають приблизно 68% із них: дитячі садки — 56,1%; школи — 74,7%.
«Це означає, що відчиняться для очного навчання лише ті заклади, які мають придатні укриття. Близько 80% із них розташовані в школах. Під час освітнього процесу укриття закладів освіти доступні виключно для учнів і працівників школи», – пише авторка.
За словами Парфьонової, під час огляду шкільного укриття варто звернути увагу на те, аби:
- укриття було обладнане з розрахунком, що діти можуть там перебувати до 48 годин:
- укриття не розташоване далі 100 м від будівлі школи, але в деяких типах забудови допускається відстань 300–500 м;
- приміщення мали рівну підлогу, місця для сидіння, стільці, ліжка;
- укриття було забезпечене контейнерами для зберігання харчів і водою: питною (з розрахунку 2 л на добу на одну людину) й технічною;
- в укритті було резервне та штучне освітлення, виносні баки, що щільно закриваються (якщо в споруді немає каналізації); засоби пожежогасіння (згідно з нормами приміщення); телефон, радіоприймач або інші засоби зв’язку; засоби для надання медичної допомоги; шанцеві інструменти (лопати, ломи);
- укриття мало не менш як два евакуаційні виходи, один з яких може бути аварійним (якщо воно розраховане на менш як 50 осіб і відстань до виходу — не більш як 25 м, може бути один евакуаційний вихід);
- простір укриття був забезпечений електроживленням і штучним освітленням;
- у приміщеннях, відведених під укриття, не зберігалися легкозаймисті, хімічно-небезпечні речовини (зверніть увагу: паливо для генераторів не можна зберігати в укритті школи);
- висота приміщень і дверних отворів була не менш як 2 м; ширина дверних отворів — не менш як 0,9 м; вхідні двері повинні бути з негорючих матеріалів; в укритті має бути вентиляція.
«Сходіть і подивіться, в яких умовах буде ваша дитина під час перебування в школі, якщо пролунає сигнал повітряної тривоги, — це питання значно важливіше за решту», – підсумувала авторка.
Парфьонова також розповіла, якою має бути «торбинка безпеки». Варто зазначити, що ринок миттєво зорієнтувався у даній ситуації. І вже можна купити готові торбинки. Коштують такі «торбинки безпеки» від 300 до 1600 грн. Усе залежить від наповнення. Одна воду, їжу, інформаційну картку й особисті ліки батькам доведеться покласти самостійно.