UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навчальний рік 2023: Як психологічно підготувати до школи першокласника

Є низка факторів, які варто враховувати перед початком навчання.

Попри війну цього року в українські школи вперше підуть тисячі дітей. Як психологічно підготувати до школи майбутніх першачків читайте у статті Анни Смолько «Як підготувати першачка до школи: поради експертів» – спільному проєкті ZN.UA та інтерактивного додатка для учнів 1–4 класів «Вивчаю – не чекаю». 

В рамках проєкту когнітивно-поведінкова терапевтка Юліани Маслак пояснила, як дізнатися, що дитина психологічно готова до школи, а також, як її до цього підготувати.

Експертка відзначила важливість наявності у дитини мотивації до навчання. Вона пояснила, що саме мотивація є основою успіху в навчанні. Зокрема, важливо виявити, що саме цікавить дитину у процесі навчання та чого вона хоче досягти. Це, як підкреслила Маслак, допоможе зміцнити її бажання здобувати нові знання та розвивати свої вміння.

Читайте також: Десять кроків: як підготувати першокласника до школи

Розвинути мотивацію терапевтка радить такими вправами та методами:

Також Маслак звертає увагу на можливості для соціальної адаптації

«Соціальна адаптація – це навичка успішно взаємодіяти з оточуючими людьми та адаптуватися до нових ситуацій. Важливо, щоб дитина вміла спілкуватися з однолітками, знала правила гри в колективі та могла контролювати свою поведінку», – пояснила авторка.

Аби ще більше розвинути цю навичку, можна скористатися такими порадами:

Ще однією важливою складовою є емоційна готовність дитини. Зокрема, за словами терапевтки, емоційна стійкість та здатність контролювати свої емоції допоможуть дитині легше адаптуватися до навчального середовища та успішно здолати навчання.

Читайте також: Скоро до школи: як обрати рюкзак для першокласника

Аби навчити дитину виявляти свої почуття, можна звернутися до таких вправ:

Маслак зауважила, що дитині також потрібно допомогти адаптуватися до нового середовища не лише перед початком школи, а й протягом навчального року. Крім того, варто допомогти першачку мінімізувати стрес.

Для цього Юліана Маслак підготувала кілька лайфхаків:

Читайте також: Онлайн або офлайн: хто визначатиме формат навчального процесу у школах

«І варто пам’ятати: кожна дитина унікальна та має свій власний темп розвитку, тому важливо підтримувати її, розвивати її сильні сторони та допомагати у подоланні викликів. Ваша любов та підтримка – це те, що допоможе дитині перейти у світ шкільного навчання з радістю та впевненістю», - підсумувала Маслак.

Що варто знати та вміти першачкам розповіла фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 та вчительки початкових класів Оксана Хомич. Чеклист обов’язкових умінь першокласника, читайте за посиланням