UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи зобов′язані школи враховувати оцінки, отримані учнями за кордоном: відповідь МОН на запит ZN.UA

У міністерстві пояснили, у яких випадках оцінки можуть бути не зараховані.

Школи не зобов′язані враховувати оцінки, отримані учнями за кордоном. Так повідомили у Міністерстві освіти й науки у відповідь на запит ZN.UA. У відомстві пояснили, що лише "рекомендували" навчальним закладам враховувати оцінки, але школи не зобов′язані цього робити. Батьки, чиї діти здобувають освіту за кордоном, скаржаться, що попри обіцянки Міністерства освіти і науки України, їхнім дітям часто не зараховують оцінки, отримані у закордонній школі. Хоча раніше міністр освіти Оксен Лісовий наголошував: "Наше завдання – зробити все, аби діти продовжували здобуття освіти і водночас не були перевантажені, а також не втрачали зв’язок з Україною".

У міністерстві зазначили, що оцінки можна перезараховувати, якщо співпадають навчальні предмети у навчальних планах української та закордонної школи. Наприклад, можна врахувати оцінки з математики, фізики, хімії, іноземної мови тощо. А для врахування результатів навчання з музики, фізичної культури та інших предметів школи можуть навіть враховувати результати навчання, отримані в закладах позашкільної освіти – для цього потрібне рішення педагогічної ради. 

Читайте також: Чому не варто ідеалізувати шкільні оцінки

У МОН також пояснили, у яких випадках українські освітні заклади можуть відмовити учневі у зарахуванні його оцінок із закордонної школи.

"Наприклад, якщо роки навчання в Україні таза кордоном не збігаються. Є практика, коли в Україні учень навчався у 7 класі, але за кордоном його зарахували у 6 клас — на рік назад, щоб мати змогу вивчити мову країни перебування і інтегруватися у середовище", - йдеться в повідомленні.

Одна із поширених перешкод перезарахуванню оцінок — це коли зміст навчальної програми, навчальні теми з певного предмета відрізняються. Окрім цього, існують також розбіжності у графіках початку і завершення навчального року в Україні та за кордоном, оскільки в нашій країні семестр і навчальний рік завершуються швидше. Для учнів, які одночасно навчаються за кордоном  і в українському закладі освіти, річне оцінювання може бути проведено перед початком наступного навчального року з урахуванням результатів навчання в закордонній школі. 

Читайте також: Школи отримають право залишати учнів на другий рік

Ще одна перешкода для зарахування оцінок полягає у тому, що за кордоном поширеними є інтегровані курси, які містять опанування кількох навчальних предметів, однак в нашій країні така практика є рідкістю, тому педагогічні ради приймають рішення щодо того, з яких предметів перезараховуються оцінки.

У Міністерстві також розповіли, які документи повинен надати учень в українську школу, щоб йому зарахували результати навчання за кордоном.

"Якщо потрібно врахувати результати навчання школяра за семестр/за рік із тих предметів, які є в обох навчальних планах української та закордонної шкіл учневі достатньо надати табель (свідоцтво) з оцінками", - вказали у відомстві.

Відповідно до наказу МОН No563 від 15.05.2023 року подаючи довідку про зарахування до закладу освіти в Україні (якщо учень вибув чи не навчався в українській школі) потрібно, щоб довідка містила таку інформацію:

Якщо школа відмовляється враховувати результати навчання у закордонній школі, і батьки незгодні з цим рішенням, у МОН радять звернутися до відповідного органу управління освіти, обласного департаменту освіти і науки, або надіслати письмове звернення до МОН mon@mon.gov.ua.