UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення з роботи за родича на окупованій території: депутати ВР дозволили порушувати права працівників

Ініціаторами закону були депутати від фракції «Слуга народу».

Депутати ВР ухвалили закон, яким дозволено звільняти працівника, який не повідомив роботодавця про родичів чи інших близьких осіб, що знаходяться на тимчасово окупованій території. Народні обранці проголосували в цілому за закон про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань (законопроект №7731). Про це пише видання sud.ua.

Цей законопроект був зареєстрований ще у 2022 році групою депутатів від фракції «Слуга народу».

В новій редакції статті 142 КЗпП визначать, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення:

Порушення прав працівника 

Однак, як зазначили у ГЮУ ВР, відсутність законодавчо встановленого порядку притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності за вчинення зазначеного правопорушення, а також повноважень у роботодавця для проведення належного розслідування не відповідає приписам ч. 2 статті 19 Конституції України, тобто може призвести до необмеженості трактування цієї норми у правозастосовній практиці та порушення прав працівників.

Читайте також: В Україні видали понад 7,3 млрд грн на розвиток бізнесу за державною програмою «єРобота»

Законом також передбачено доповнення ч.1 статті 46 Кодексу новою підставою для відсторонення працівника від роботи роботодавцем, а саме: «Проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури».

Однак, як зауважують у ГЮУ ВР, КЗпП не містить визначення терміну «службова перевірка», а в проекті не зазначено конкретних питань, перевірка роботодавцем з яких може проводитися та мати наслідком відсторонення працівника від роботи.