UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зовнішньоекономічні фактори для України у 2016-му залишаться негативними - експерт

Якщо відбудеться серйозне падіння цін на руду і сталь, компенсувати його наслідки для тогового балансу України буде складно.

Зовнішньоекономічні фактори, принаймні, в першому півріччі 2016-го, залишаться негативними. Таку думку в коментарі ZN.UA висловив Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу Concorde Capital.

За прогнозом аналітика, ціни на сталь, і на руду під тиском. Мова може йти не тільки про зниження обсягів експортної виручки, але і про куди більш серйозні ризики.

"Та ситуація, яка вже склалася на зовнішніх ринках, фактично робить торгівлю на них наших компаній неприбутковою. Будь-яке подальше зниження цін може привести до зупинки деяких підприємств. Мова не йде про те, що зупиняться всі, але деякі - точно. Іншим доведеться вводити якісь заходи зі скорочення витрат, скорочення обсягів виробництва, скорочення числа працюючих агрегатів. Природним чином це все відіб'ється на нашій валютній виручці. Компенсувати це падіння за рахунок прибутків від експорту зернових буде складно, галузь відчуває себе краще, але там ціни теж знижуються", - зазначає Паращій.

Якщо говорити про торговий баланс, то з одного боку є падіння цін на експортовані руду і сталь, а з іншого - зниження вартості імпортованих нафти, газу і вугілля. "Буде взаємозалік? Можливо. Але якщо відбудеться серйозне падіння цін на руду і сталь, компенсувати його чим-небудь буде складно", - міркує аналітик.

Також в зоні ризику знаходяться всі галузі, що орієнтовані на Росію, яка з 1 січня відмовилася від режиму ЗВТ з Україною.

"З урахуванням того, що у нас вже втричі скоротився експорт, за останні два роки, це не буде сильним ударом, але на деяких галузях позначиться істотно", - говорить Паращій, відзначаючи, що урядова оцінка втрат від цього ембарго 600 млн доларів, на його погляд, істотно занижена.

Напередодні Нового року ZN.UA опитало економістів, запропонувавши їм сформулювати основні очікування щодо економічного майбутнього України у 2016-м. Оптимізму в цих прогнозах мало, і в кожному з них звучить заклик до конструктиву, осмислених дій і системного підходу. Більше читатйте в статті Юлії Самаевой "Рік бабака".