Незважаючи на те, що вчора ключові міністри ОПЕК+ погодили скорочення видобутку нафти на 2 млн. барелів на добу, реальний видобуток знизиться лише на 1 млн. грн.
Так прокоментував DT.UA рішення про скорочення видобутку нафти Олег Гетьман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи.
За його словами, у прес-релізі ОПЕК уточнюється, що скорочення на 2 млн. барелів на добу буде від квот, а не від реального видобутку. Тобто з огляду на пропорцію квот та їх виконання у вересні зниження видобутку не перевищить 1 млн барелів на добу, пояснює експерт.
З іншого боку, не слід забувати, що сьогодні ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти Росії, який, зокрема, передбачає імплементацію в рамках ЄС угоди G7 щодо експорту російської нафти.
Відповідно до нього з грудня 2022 року європейські оператори здійснюватимуть і підтримуватимуть транспортування російської нафти до третіх країн виключно за умови, що її ціна буде меншою за встановлений ліміт. Цей захід суттєво скоротить доходи Росії, підтримуючи при цьому стабільність світових енергетичних ринків та боротьбу з глобальною інфляцією.
“Наслідком зниження видобутку нафти країнами ОПЕК буде певне підвищення цін на нафту марки Brent, – пояснює експерт. — Очікується, що вона змінить тренд до падіння, яке спостерігалося останні кілька місяців, на зростання до можливих 95—100 доларів за барель. Проте істотного зростання не варто очікувати, оскільки скорочення фактичного видобутку на 1 млн бар./добу — це лише 1% світового споживання нафти. Є очікування, що цей обсяг буде компенсований іншими країнами — експортерами нафти до кінця року, тоді тренд знову зміниться на спадаючий», — запевнив Гетьман.
На переконання експерта, жодного впливу на російську нафту марки Urals зміни світових трендів не матимуть. Просто тому, що з грудня російська нафта опиниться в окремому "чорному" списку і торгуватиметься виключно за обмеженою ціною, яка очікується в межах 40-50 доларів за барель. Це трохи вище за собівартість, але на значні доходи від нафти росії вже розраховувати не варто.
"З огляду на те, що доходи від експорту нафти становили близько третини федерального бюджету Росії, ця санкція завдасть нищівного удару економіці Росії та здатності Росії фінансувати військові дії", - переконаний експерт.
Як повідомлялося, Саудівська Аравія і Росія наполягають на серйозних скороченнях видобутку нафти, що не входить до планів США і, ймовірно, спричинить контрзаходи.