UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни в Бюджетний кодекс: в Мінфіні погодились, що потрібно зберегти бюджети розвитку громад

Представники Міністерства фінансів разом з Асоціацією міст України обговорили недоліки відповідного законопроєкту.

Асоціація міст Україн та Міністерство фінансів 29 жовтня обговорили зауваження до законопроєкту №6062 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». За результатами обговорення було погоджено, що необхідно зберегти бюджет розвитку територіальних громад, повідомили в Асоціації міст України.

«Під час зустрічі обговорювалося звернення АМУ щодо законопроєкту №6062, надіслане до парламентського Комітету з питань бюджету. Представники Мінфіна погодилися зі значною частиною пропозицій Асоціації, зокрема щодо необхідності збереження бюджету розвитку громад, відмови від інструментів зупинення рішень органів місцевого самоврядування щодо їх бюджетів тощо. Питання залишення залишків освітньої субвенції у бюджетах територіальних громад та сертифікації внутрішнього аудиту будуть обговорені додатково у Комітеті з питань бюджету», – йдеться у повідомленні.

Раніше АМУ надала пропозиції та зауваження щодо законопроєкту №6062. Так, документ пропонує ліквідувати з 2023 року таку складову місцевих бюджетів як бюджет розвитку. Однак, в Асоціації міст України заявили, що це призведе до ліквідації «цільових» доходів. У перспективі це може вилитися в скорочення видатків місцевих бюджетів на капітальні цілі та спрямування таких коштів на поточні видатки. 

Крім того, документ пропонує вилучати до державного бюджету залишки коштів за освітньою субвенцією, що не використані протягом наступного бюджетного періоду. Однак в АМУ пропонують цього не робити, адже використання залишків освітньої субвенції для місцевого самоврядування є мотивацією до оптимізації мережі закладів освіти. В Асоціації міст України вважають, що через вилучення таких фінансових інструментів буде сформована неефективна мережа освітніх закладів. 

Також законопроєкт пропонує дозволити Мінфіну та місцевим держадміністраціям зупиняти дію рішення про місцевий бюджет до закінчення судового розгляду справи і доведення порушення вимог щодо складання бюджету та вини органів місцевого самоврядування. В АМУ заявили, що це положення суперечать нормам Конституції України, Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетному кодексу. В Асоціації міст вказали, що це пряме втручання держави у самостійність місцевого самоврядування. Як наслідок, це може негативно вплинути на діяльності органів місцевого самоврядування, і члени громади не зможуть отримати визначені законом та гарантовані державою послуги. Також в АМУ додали, що такі зміни до Бюджетного кодексу можуть стати причиною зупинення дії рішення про місцевий бюджет з причин незалежних від органу, який відповідає за складання місцевого бюджету. 

В АМУ також виникли питання до змін, які закріплюють «ручний» порядок погашення заборгованості. Адже в Асоціації міст України вважають неприйнятним для місцевого самоврядування.

Крім того, законопроєкт №6062 пропонує доповнити Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетний кодекс новим пунктом, відповідно до якого 70% надходжень від викупу землі комунальної власності зараховуються до спецфонду державного бюджету. В АМУ заявили, що такі ініціативи щодо зарахування до державного бюджету коштів від продажу комунального майна є неприпустимими та пропонує такий пункт виключити.

Зазначимо, що під час засідання 20 жовтня Верховна Рада вирішила зняти з розгляду законопроєкт №6062.

Читайте також: АМУ просить уряд прискорити виділення субвенцій громадам для проходження опалювального сезону

Нагадаємо, 20 жовтня Верховна Рада підтримала за основу проєкт постанови №6000-п «Про висновки та пропозиції до проєкту Закону України про Державний бюджет України на 2022 рік» та почала розглядати поправки до неї. Рішення підтримали 264 депутати. Згідно з регламентом Верховної Ради, після прийняття висновків в цілому проєкт закону про держбюджет на наступний рік вважається ухваленим у першому читанні.

Голова парламенту Руслан Стефанчук прогнозує, що депутати можуть прийняти в першому читанні проєкт держбюджету на 2022 рік 2 листопада.