Україна взимку буде отримувати російський газ за принципом "плати і бери", а існуюча заборгованість буде погашена поетапно.
Про це повідомляє УНІАН з посиланням на учасника газових переговорів у Брюсселі, який побажав залишитися неназваним.
За його словами, представники української сторони намагалися відійти від позиції "бери або плати". Наступні п'ять місяців Україні будуть постачати газ за умовою "плати і бери".
"Ідея така: на яку суму у нас є ресурси, на таку суму ми купуємо обсяги російського газу", - пояснив співрозмовник агентства.
"Ми також домовилися про механізми погашення заборгованості в розмірі 3,1 млрд доларів. Це гроші, які надані МВФ і які зарезервовані на рахунку українського уряду під оплату цього боргу (про це сьогодні говорив і прем'єр Арсеній Яценюк - ред.). Ми цю суму виплатимо, але вона прив'язана до загального пакету домовленостей. Оплата буде поетапною, що чітко прописано в тристоронньому зобов'язуючому протоколі, який буде підписаний від імені уряду РФ, України і від ЄК", - зазначив він.
Щодо нових поставок газу, за його словами, обговорювалися "різні варіанти, які включають і допомогу з боку міжнародних фінансових інституцій".
"В цілому консультації тривали понад 13 годин, після чого ми домовилися зробити паузу, щоб на технічному рівні дошліфувати документи, які ми змогли б підписати, якщо все буде узгоджено зі столицями - з Москвою і Києвом, а також Європейською комісією. Ми вийшли (з переговорів) о 4.10", - розповів він.
Учасник переговорів запевнив, що ЗМІ надають неправильне значення від'їзду делегації "Газпрому" з Брюсселя.
"З таким же успіхом можна написати, що українська делегація покинула переговори. Але створюється враження, що був демарш. Сторони суто з гуманних причин зробили паузу для того, щоб дати можливість експертам дошліфувати, доопрацювати документи і надати відповідним міністрам час на проведення консультацій зі столицями на предмет отримання мандатів на підписання відповідний документів. Інтриги тут немає", - запевняє він.
Нагадаємо, прочередной раунд газових переговорів Україна - Росія - ЕС почався 29 жовтня. Як розповів вранці 30-го глава Міненерго Росії Олександр Новак, у ході переговорів сторони вирішили підписати три документа. Так, вже узгоджені тристоронній протокол між Росією, ЄС та Україною і технічне додаткову угоду до контракту "Газпрому" з "Нафтогазом".
"Досягнуті домовленості за ціною, по механізму реструктуризації заборгованості, передоплатою, за бажанням наших партнерів у листопаді-грудні отримати певні обсяги газу. Третій документ - двосторонній протокол між Києвом і Брюсселем, в якому повинні бути прописані якісь гарантії плати газу,- узгодити ще не вдалося", - цитує Новака КоммерсантЪ.
Зараз делегація російської компанії "Газпром" покинула Брюссель. У компанії заявили, що очікують інформації про хід переговорів Єврокомісії і України.
"Буде про що поговорити, повернемося. Європейської комісії з Україною потрібно відрегулювати ще ряд питань, пов'язаних з фінансуванням. І без цього нам продовжувати далі в тристоронньому форматі - безглуздо", - цитують РІА Новини офіційного представника російської компанії Сергія Купріянова.
Глава українського уряду Арсеній Яценюк сьогодні на засіданні Кабміну заявив, що вже доставлений в Україну російський газ уряд буде оплачувати тільки за ціною $ 268 за 1 тис куб м, а проміжна ціна російського газу у зв'язку з здешевленням нафти на світовому ринку може бути знижена з раніше обумовленою $ 385 за 1 тис. кубометрів до $ 378 за тис. кубометрів у IV кварталі поточного року і $ 365 за тис. кубометрів - в I кварталі 2015 року.
Яценюк нагадав, що Україна для оплати боргу має на рахунках $ 3,1 млрд фінансової допомоги Міжнародного валютного фонду і Європейського Союзу.
"Таким чином, поставлені в минулому обсяги природного газу українською стороною враховуються за ціною 268 доларів, і для цього Україна має всі необхідні засоби, щоб повністю закрити рахунки з постачання природного газу, які були здійснені раніше", - підсумував він.