Банки країни почали випуск квазівалюти, названої "банкнотою-облігацією", у понеділок, 28 листопада. Випуск такого роду валюти покликаний вирішити проблему нестачі платіжних засобів у країні, повідомляє агентство Acossiated Press.
Раніше основними платіжними засобами Зімбабве були американський долар і південноафриканський ранд, після знецінення в 2009 році зімбабвійського долара.
Випуск квазівалюти дав жителям Зімбабве надію на вирішення проблеми гострої нестачі готівкових коштів, при загальному скептицизм по відношенню до здатності уряду президента Роберта Мугаби керувати валютною ситуацією в країні.
У 2008 і 2009 роках Центральний банк Зімбабве надрукував великий тираж зімбабвійського долара, що призвело до гіперінфляції в країні і знецінення національної валюти. За даними МВФ, гіперінфляція в Зімбабве в ті роки досягла 500 млрд відсотків. Люди втратили заощадження і пенсії, ситуацію вдалося вирішити лише повністю відмовившись від використання національної валюти, і взявши у використання американський долар і деякі інші іноземні валюти.
У цьому році в уряді Зімбабве не знайшлося достатньої кількості валютних коштів для своєчасної виплати зарплати держслужбовцям, поліцейським і військовослужбовцям. Нестача коштів призвела до того, що люди влаштовувалися на ночівлю біля відділень банків в надії отримати трохи доларів. У понеділок банки Зімбабве почали видавати людям "банкноти-облігації".
"Я радий, що нарешті отримав деякі готівкові кошти після кількох днів у черзі банку", - зазначив місцевий житель Тенсон Тигере, який отримав у банку 40 "банкнот-облігацій" та 10 доларів США.
"У той самий час я не впевнений в тому, що ці "банкноти-облігації" є вирішенням проблеми. Вони можуть знецінитися так само швидко, як і зімбабвійський долар", - сказав він.
У Центральному банку вже повідомили про те, що нова квазівалюта буде випускатися номіналом два та п'ять доларів, хоча в понеділок були випущені лише купюри номіналом у два долари. Також у банку зазначили швидкий випуск монет номіналом у один долар.
У суботу, 26 листопада, Резервний банк Зімбабве повідомив про те, що нова валюта пов'язана номіналом із доларом США і забезпечена облігаціями на суму 200 млн доларів за договором з "Афрексимбанком".
Деякі постачальники з радістю поставилися до введення нової валюти, але повідомили про те, що будуть обережні і перестануть приймати її, якщо та почне знецінюватися.
"Будь-хто, кому потрібна іноземна валюта для імпорту, повинен буде піти на чорний ринок. Неминуче "банкноти-облігації" втратять свою вартість. Це повернення до доларового сценарію Зімбабве", - сказав консультант з економічних питань Джон Робертсон, що знаходиться у Зімбабве.
Нагадаємо, у 2013 році напередодні виборів у бюджеті Зімбабве залишалося трохи більше двох сотень доларів, тоді як на їх проведення потрібно було понад 100 мільйонів. Тим не менш, у березні 2013 року президент злиденної країни Роберт Мугабе витратив на свій день народження 600 тисяч доларів.