UA / RU
Підтримати ZN.ua

Житло в Україні: у НБУ пояснили, чим викликані високі ціни та низький попит

На вторинному ринку житло, як правило, продається із суттєвими знижками.

Нині не найкращий час для ринку нерухомості в Україні. Реальні ціни значно відрізняються від заявлених продавцями житла. Про це заявила директорка Департаменту фінансової стабільності НБУ Першин Дадашова, повідомляється у презентації «Звіту про фінансову стабільність» НБУ, яка транслювалася на Youtube.

За її словами, попит залишається слабким. У 2022 році обсяги угод на ринку нерухомості становили близько третини довоєнних показників. І, незважаючи на несуттєве зростання, в останні квартали 2022 року, немає гарантій, що попит відновлюється.

"За нашими оцінками попит на нерухомість залишатиметься пригніченим, тому що впали доходи населення, тому що залишається висока невизначеність і високі ризики безпеки", - сказала вона.

Дадашова також відзначила розбалансування між цінами на нерухомість та вартістю оренди. Зараз ціни на купівлю житла набагато вищі за вартість оренди.

«Це відображає той факт, що заявлені ціни на нерухомість швидше відбивають очікування продавців, ніж реальний баланс на ринку. І за таких умов ринку знадобиться певний час для того, щоб пристосуватися і для того, щоб баланс попиту та пропозиції відновився», — сказала представник НБУ.

Як зазначається у Звіті про фінансову стабільність НБУ, на вторинному ринку житло здебільшого продається зі знижками. За даними інформаційного порталу про нерухомість Rieltor, станом на травень ціни на житло в оголошеннях, за якими квартири були продані, були на чверть нижчими за середні за всіма оголошеннями.

Читайте також: Відмова від готівки: в НБУ заявив, що банківська система готова, а Україна - ні

Валютна лібералізація стрімкої не буде, але облікову ставку можуть знизити раніше, заявив глава НБУ Андрій Пишний в інтерв'ю Юлії Самаєвої  ZN.UA  -   Андрій Пишний: «Емісія як турнікет, врятує вам життя сьогодні, але завдасть суттєвої шкоди, якщо від неї не відмовитися вчасно».