UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеркаль озвучила рецепт протидії «Північному потоку-2»

Радниця міністра енергетики розповів, як перетворити російський газ з інструменту геополітичного тиску на товар.

Україна може зробити США і Європейського Союзу ряд пропозицій, які дозволять нейтралізувати негативний вплив «Північного потоку-2» на енергетичну безпеку, вважає радниця міністра енергетики Олена Зеркаль. Вона констатувала, що будівництво російського газопроводу - це геополітична проблема.

«Ця наша загальна проблема.... Вона має вирішуватися на геополітичному рівні з використанням інструментів, характерних для геополітики. «Північний потік-2» став каменем спотикання для Західної Європи і трансатлантичних взаємин», - заявила Зеркаль в ефірі телеканалу ICTV увечері у понеділок, 7 червня.

«Це не лише проблема України. Газова труба стала предметом переговорів на найвищому рівні. І тому нам важливо вийти з якимось пропозицією, яке буде на столі і буде розглядатися», - додала вона.

Зеркаль озвучила наступні варіанти:

«Всі компанії отримають доступ до «труби»... Це створюватиме ринок, а ринок виб'є основну зброю Путіна - використання газу як інструменту тиску. І газ стане товаром, а не інструментом політичного шантажу», - пояснила Зеркаль.

Дипломат підкреслила, що Україні слід активно діяти, щоб убезпечити себе від загрози масштабного російського вторгнення, що зростає в разі запуску «Північного потоку-2».

Читайте також: Зеленський був здивований рішенням Байдена не заважати будівництву "Північного потоку-2"

Якщо «Північний потік-2» буде добудований і запущений, то українська ГТС може залишитися незавантаженою вже до 2025 року. Це означає не лише втрату Україною мільярдів від транзиту російського палива до Європи, а й потенційні збитки європейських трейдерів, у яких зменшиться варіативність для поставок газу.

«Вони його отримуватимуть лише там і на тих умовах, які вкаже «Газпром». І навіть якщо спочатку росіяни запропонують знижку, аби перебити «українську» оскомину, то надалі на всіх чекає бізнес і нічого особистого. Однак коли українську «альтернативну» трубу вже буде знищено, пізно буде шукати конкурентні способи боротьби з «газовою дубиною» Кремля», - пишуть Юрій Ніколов і Олена Поканевич у своїй статті для читачів ZN.UA. Як Україні протидіяти такому сценарію і яку роль може зіграти Антимонопольний комітет - в їхній статті «Як підсилити позиції України в ситуації з «Північним потоком-2».