UA / RU
Підтримати ZN.ua

Землетрус в Туреччині відчули дві українські АЕС

На українських АЕС працює аварійний захист енергоблоків. При шести балах блоки терміново зупиняються та переводяться у безпечний стан.

На Хмельницькій та Південноукраїнській АЕС спостерігались незначні поштовхи  після потужного землетрусу в Туреччині. Про це повідомляє НАЕК "Енергоатом".

"Відлуння землетрусу в Туреччині та інших регіонах світу відчули і в Україні. Незначні поштовхи зафіксували системи сейсмічного моніторингу Хмельницької та Південноукраїнської АЕС", - йдеться в повідмленні.

В "Енергоатомі" поспішили превентивно заспокоїти українців.

Як зазначив президент "Енергоатома" Петро Котін, «всі українські АЕС проєктувалися з урахуванням сейсмічної активності регіону. При виборі майданчиків для будівництва обиралися ті ділянки, де найбільш безпечно. Вітчизняні атомні станції здатні витримати землетруси потужністю до семи балів».

Також на українських АЕС працює аварійний захист енергоблоків. Обладнанням, яке фіксує поштовхи земної кори, оснащені всі АЕС України. При шести балах блоки терміново зупиняються та переводяться у безпечний стан.

Крім того, у режимі реального часу Головний центр спеціального контролю (ГЦСК) відслідковує та реєструє будь-які відхилення від норми сейсмічної стійкості в районі розташування атомних станцій.

"Роботи з дослідження сейсмічної небезпеки НАЕК «Енергоатом» були виконані з урахуванням міжнародних рекомендацій МАГАТЕ і погоджені Держатомрегулювання України. Кожні десять років проводиться переоцінка безпеки всіх реакторів на сейсмічну стійкість і за потреби вживаються додаткові заходи для захисту енергоблоків", - наголосили в "Енергоатомі".

Нагадаємо, західні фахівці використовують шкалу, яка враховує фізичні наслідки руйнування, а не енергію, як за шкалою Ріхтера. Тому 8-9 балів (зафіксовані у Туреччині) прирівнюються до 6-7 балів за шкалою Ріхтера.

Потужний землетрус, який стався в Туреччині на кордоні з Сирією, спричинив зсув тектонічної плити. Анатолійська плита зрушила приблизно на три метри відносно Аравійської. Землетрус стався на стику чотирьох тектонічних плит, що безперервно рухаються: Анатолійської, Арабської, Євразійської та Африканської. Цей регіон є одним із найнебезпечніших у Середземномор'ї.

Було зареєстровано два пікові землетруси, хоча насправді вже в перші години було зафіксовано близько 200 дрібних поштовхів. За словами вчених, явища такої інтенсивності можуть призвести до так званої сейсмічної епідемії. У цьому випадку поштовхи можуть спостерігатися протягом днів і навіть місяців. Водночас передбачити, скільки це триватиме, не можна. Явища реєструватимуть, поки вся енергія, що накопичилася, не вивільниться.

Раніше сейсмолог Дженні Дженкінс з Департаменту наук про Землю Даремського університету розповіла, чому землетрус 6 лютого був таким руйнівним.