UA / RU
Підтримати ZN.ua

Запуск «Північного потоку-2» може здетонувати катастрофу в Балтійському морі - експерт

Як впливає газопровід на сірководневі зони Балтійського моря.

«Газпром» відмовляється надавати екологічним організаціям додаткову інформацію по проекту «Північний потік». При цьому ніде не можна знайти оцінку теплового впливу газопроводу на сірководневі зони Балтійського моря, а "Газпрому" є що приховувати. Про це в статті  "Термобомба уповільненої дії " пише Пйотр Красіков.

Як пише автор, основна екологічна проблема Балтійського моря - надходження стоків вод промислового, аграрного та побутового характеру, внаслідок чого органічні речовини не переробляються повністю в морському середовищі. Через дефіцит кисню вони починають розкладатися з виділенням тепла і сірководню, який є згубним для морської флори і фауни.

"Ви ніде не знайдете оцінки теплового впливу газопроводу на сірководневі зони Балтійського моря. А це дуже важлива оцінка, особливо в контексті тематики глобального потепління в частині впливу на нього антропогенних факторів", - говорить автор, додаючи, що проектні значення температур води в Балтійському морі, прийняті для «Північного потоку», дуже сильно відрізняються від фактичних.

"Температура води у дна Балтійського моря становить 4-5 ° C, температура води біля поверхні протягом року змінюється в діапазоні від 2.1 ° C до 18.7 ° C. А ось згідно з нормами РФ, температура газу в магістральних газопроводах не повинна бути вище 40 градусів за Цельсієм. Це дуже суттєва різниця температур. На компресорній станції "Портова" - початкової "Північного потоку" - для охолодження газу після компримування (стиснення) застосовуються апарати повітряного охолодження. Це щось на зразок радіатора системи охолодження двигуна автомобіля, тільки значно більших розмірів. Охолодження відбувається за рахунок обдування теплообмінника зовнішнім повітрям за допомогою вентилятора. Тобто навіть за найсприятливіших умов температура газу, що подається в газопровід, буде як мінімум на десяток або пару десятків градусів Цельсія вище температури зовнішнього повітря. Це продиктовано самою фізикою процесу для такого типу охолоджувачів. Виходить, що влітку, в спекотні місяці, в глибинні шари Балтійського моря подається величезна кількість тепла. І це все поки без урахування будівництва другого газопроводу - «Північний потік-2». Чи не стануть чотири більш ніж 1200-кілометрові труби газопровідних систем обох путінських "потоків", які виділяють тепло при роботі, «детонатором» для катастрофи в Балтійському морі? Особливо в західному секторі Балтики, в районі Борнхольм, де на додаток до затоплених тисяч тонн хімічної зброї, знаходиться прогресуюча сірководнева зона, де поблизу нереститься риба.

Ситуація, що склалася дуже погано пахне з екологічної точки зору. Якщо море виявилося більш теплим, ніж вважалося раніше - чи не є це тим тривожним сигналом про наближення екологічної катастрофи? Адже достеменно відомо, що анаеробні бактерії в процесі життєдіяльності виділяють тепло. Наскільки вивчені ці процеси в Балтійському морі? І наскільки вони враховані в уже існуючому проекті «Північний потік»? ", - пише автор.

Детальніше про вплив "Північного потоку-2" на флору і фауну Балтійського моря читайте в статті "Термобомба уповільненої дії".