На тлі ескалації напруженості у відносинах із Заходом і падіння рубля Росія витратила торік найбільше на закупівлі золота, ніж коли-небудь з часів розпаду Радянського Союзу, йдеться в дослідженні Thomson Reuters GFMS, пише The Financial Times.
Центральні банки по всьому світу купили 461 тонну золота в 2014 році, що 13 % більше, ніж у попередньому році, і це другий за величиною показник після розпаду золотого стандарту в 1971 році (коли країни продовжували диверсифікувати свої валютні резерви після фінансової кризи). Центробанки різних країн додали 1800 тонн до своїх запасах протягом останніх шести років.
У Москві закупівля золота обумовлена наміром відійти від залежності від долара і надати підтримку рубля. Російська валюта втратила в минулому році половину своєї вартості по відношенню до долара на тлі падіння цін на нафту і західних санкцій. Валютні резерви центрального банку скоротилися.
Центральний банк Росії за 11 місяців придбав 152 тонн золота на суму $ 6,1 млрд, таким чином, зростання обсягів закупівлі металу склав 123 %.
Аналітики пояснюють зростання закупівель з купівлею металу вітчизняного виробництва, які не так легко продати за кордон через санкцій.
Разомі з цим, Росія, як стверджують експерти, може сповільнити темпи золота і почати продавати його, щоб підтримати свою національну валюту.
Підтверджуючи цю думку, видання нагадує: під час останньої фінансової кризи в Росії в 1998 році золотовалютні резерви центрального банку скоротилися - золоті запаси на 118 тонн, а валютні резерви впали нижче $ 10 млрд. Так, в кінці грудня 2014 року міжнародні резерви Росії склали $ 385 млрд, а роком раніше вони були вище $ 500 млрд.
Згідно з даними МВФ, Росія в грудні 2014 року збільшила свої золоті резерви дев'ятий місяць поспіль, залишаючись на п'ятому місці в світі за обсягом запасів золота.
Раніше міжнародне рейтингове агентство Standard & poor's (S&P) знизило довгостроковий і короткостроковий валютні рейтинги Російської Федераціїдо "BB+/B" з "BBB-/A-3", прогноз рейтингів - "негативний".
Раніше в січні два інших великих рейтингових агентства Fitch і Moody's знизили кредитний рейтинг Росії до останньої сходинки в категорії, яку інвестори позначають як "інвестиційну" з негативним пронозом.