UA / RU
Підтримати ZN.ua

Закон про ринок електроенергії повинен запобігти появі аналогу формули "Роттердам плюс" – експерт

Ціни на електроенергію будуть формуватися за ринковими механізмами, без втручання регулятору.

Закон "Про ринок електричної енергії України", прийнятий Верховною Радою 13 квітня, повинен змусити виробників електроенергії оптимізувати свої витрати на виробництво, що зможе запобігти появі на ринку нового аналога цінової формули "Роттердам+".

Про це у своєму матеріалі для DT.UA пише голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку, експерт групи "Реформа енергетичного сектору" Реанімаційного пакету реформ Юлія Усенко. Фахівець зазначає, що закон скасовує ручне регулювання і формує умови для становлення ринкових цін на виробництво електроенергії. Ціни на електроенергію будуть формуватися за ринковими механізмами, без втручання регулятору.

"Щодо монополії на виробництво електроенергії, то однозначної відповіді на це питання немає. Доречно сказати, що закон вирішує його через визначення справедливої ціни на електроенергію як товар. У результаті чого виробники просто змушені оптимізувати свої витрати на виробництво електроенергії, щоб бути економічно успішними. Отже, "Роттердам+" має вмерти як клас", - йдеться в статті.

Усенко зазначає, що в умовах ізольованості української енергосистеми вирішити дану проблему остаточно не вийде. Ринок електроенергії, на її думку, необхідно відкрити для європейських постачальників.

"Відкриття ринку для ЄС - це виконання вимог Третього енергетичного пакета та зобов'язань України в рамках Договору про заснування Енергетичного співтовариства. Гальмування цього процесу вже призвело до порушення умов зазначеного договору, в результаті чого Європейське Енергетичне співтовариство веде справу проти України та наголошує, що це є перешкодою на шляху до створення загальноєвропейського ринку електроенергії", – зазначає фахівець.

Аналітик зазначає, що в ЄС, очевидно, зацікавлені у збуті електроенергії на український ринок. Але з іншого боку, можливість імпорту стимулюватиме українських виробників не маніпулювати ціною.

Раніше Ігор Маскалевич у своїй статті для DT.UA писав, що формула формування ціни на вугілля, відома як "Роттердам плюс", дозволила близьким до влади структурам закуповувати за необґрунтовано завищенною ціною антрацит, що надходить до України з тимчасово окупованих територій Донбасу.

За його словами, на постачання палива для державної енергогенеруючої компанії "Центренерго" активно збагачуються структури, близькі до Кабміну та Адміністрації президента, у зв'язку з чим інтерес влади до її прозорої приватизації впав до нуля.

Нагадаємо, 13 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект "Про ринок електричної енергії України". На підтримку документа проголосували 277 депутатів.

Детальніше про сильні та слабкі сторони нового закону "Про ринок електричної енергії України" читайте у матеріалі Юлії Усенко "Що нам дасть і що забере закон про ринок електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".