Постійні збитки і проблемні кредити держбанків змушують уряд систематично збільшувати їх капітал. Як правило, випускаючи нові боргові зобов'язання. Про це в своїй статті для ZN.UA пишуть Артур Федорчук та Сергій Следзь, редактор мікроекономіки та бізнесу ZN.UA.
За 2014-2017 рр. на збільшення капіталу держбанків було витрачено 9 млрд дол. (еквівалент 9% ВВП України за мірками тих років). Для порівняння, на охорону здоров'я та освіту з бюджетів усіх рівнів щорічно сумарно витрачалося по 9% ВВП.
«За рахунок коштів, витрачених на держбанки, можна було б рік утримувати всю медицину і освіту або ж довгостроково наростити їх фінансування мінімум на 20%! При цьому державні банки ще й є головними одержувачами рефінансування НБУ », - пишуть автори.
Існують і інші форми підтримки урядом держбанків. Наприклад, з метою підтримки валютних нормативів в капітал держбанків в великих обсягах внесені індексовані облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Одночасно була прийнята норма, що трактує їх як валютні активи.
«За даними НБУ, сьогодні 84% ОВДП у власності вітчизняних банків знаходяться в портфелях саме державних банків. Відзначимо, що з майже 400 млрд грн ОВДП в держбанках понад половини - це капітальні ОВДП, тобто внесені державою для капіталізації банків », - йдеться в статті.
Детальніше читайте в статті ZN.UA від Артура Федорчука та Сергія Следзя, редактора мікроекономіки та бізнесу ZN.UA - «Тягар держбанків».