UA / RU
Підтримати ZN.ua

За рік українці викрали з магазинів товарів на мільярд гривень – експерт

Приблизно 1-1,5% прибутку кожного магазину втрачається через крадіжки.

У радянські часи крадіжки були суспільним лихом. Взяти там, де ти працюєш, не вважалося крадіжкою. Однак, порівняно з нинішніми обсягами, колишні радянські "усушки й утруски" були на порядок менші, пише в своїй статті для DT.UA львівський експерт Василь Худицький.

За найскромнішими експертними оцінками, за рік українці викрали з магазинів роздрібної торгівлі товарів на суму більш ніж 1 млрд гривень. Кожен 20-тий товар - вкрадений. Насправді масштаби цього явища набагато більші. Приблизно 1-1,5% прибутку кожного магазину втрачається через крадіжки, зазначає автор.

Є така природна риса у певної частини людей - взяти те, що погано лежить. Але їх одиниці. Молодь переважно грішить крадіжками, вважаючи, що таким чином самостверджується, куражиться. Проте крадуть не тільки молоді люди, але і цілком респектабельні громадяни. Але найчастіше крадіжками грішать ті, хто не мають грошей на харчування, йдеться в статті.

"Як свідчать дані компанії Axis і некомерційного партнерства представників роздрібних мереж, головні причини втрат у рітейлі представляють: внутрішні крадіжки - 33,3%, зовнішні крадіжки - 32,9%, адміністративні помилки - 26,1%, шахрайство постачальників - 7,6%. Переважно крадуть дорогі, невеликого розміру товари: прилади для гоління, одяг, взуття. З продуктів - сир, ковбасу, овочі, горілку тощо", - пише Худицький.

Частина людей виправдовують крадіжки бідністю населення. На їх думку, ціни у торгових мережах суттєво завищені, тому люди не мають можливості купувати товари першої необхідності, зокрема продукти харчування. Тому, як вважають фахівці, кількість крадіжок буде зростати і надалі.

Ще частина людей вважає, що крадіжки завдають великої шкоди магазинам, а лібералізм правоохоронців призведе тільки до зростання апетитів злодіїв. На їхню думку, винні у цьому самі власники торговельних мереж. Адже зазвичай крадуть там, де немає належної системи контролю, зазначає експерт.

"Здавалося б, при таких втратах власники торговельних мереж повинні кричати про цю проблему кожен рік. Але не кричать. Більш того, тримають ці дані під величезним секретом. Чому? Тому що всі втрати в магазинах враховані у ціні товару. Однак, схоже, не тільки власники торгових мереж, але і держава не знає, як діяти в цій ситуації. Або ж свідомо не звертає уваги на зазначене явище", - резюмує автор.

На думку президента Українського фонду "Громадська думка" Володимира Подгорнова, вихід з цього становища наступний – необхідно змінювати ситуацію із зарплатами.

"Адже це театр абсурду, коли наші міністри отримують у десятки разів вищу зарплату, ніж європейські чиновники, а звичайний громадянин - у півсотні разів нижче, ніж робітник у Європі. У нас великий прошарок людей, яких немає в системі, а їм якось треба жити", - зазначає Подгорнов.

Детальніше про ситуацію з крадіжками в Україні читайте в матеріалі Василя Худицького "Усушки й утруски" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".