За минулі 12 місяців вартість бензину зросла в США на 62% і досягла рекордної позначки 5 доларів за галон, повідомляє "Голос Америки ".
Американська автомобільна асоціація (ААА) повідомила у суботу, що середня ціна бензину преміум-класу в США вперше за всю історію перевищила 5 доларів за галон (3,8 літри). Для порівняння: якщо американець платить за літр бензину А-95 приблизно 1,3 долара, то німець – близько 2 євро. Але американцям така ситуація все одно не до вподоби.
Рекордний рівень, досягнутий після кількох місяців стрімкого зростання цін на пальне, є поганою новиною для президента Джо Байдена та його соратників-демократів лише за п'ять місяців до вирішальних проміжних виборів до Конгресу.
Хоча жителі європейських країн вже давно звикли платити набагато більше на автозаправках, податки на бензин у США нижчі, тому американці шоковані таким різким зростанням цін.
Підвищення цін на пальне слідує за неухильним зростанням цін на нафту, які різко впали в перші дні пандемії COVID-19 через падіння попиту, але знову зросли в міру відновлення світової економічної активності.
Ціни на нафту ще більше підскочили після того, як російські війська вторглися в Україну наприкінці лютого, у зв'язку з чим проти Росії – великого виробника нафти – було запроваджено широкомасштабні санкції.
Наразі барель сирої нафти продається в Лондоні та Нью-Йорку за ціною понад 120 доларів.
Згідно з урядовими даними, загальні ціни на енергоносії в США у травні зросли майже на 35% вище порівняно з тим самим місяцем у 2021 році. Це сприяло загальному зростанню споживчих цін у США, які у травні підскочили на 8,6% порівняно з тим самим періодом минулого року, що стало рекордним зростанням за останні 40 років.
У міру наближення сезону літніх відпусток американці, багато з яких віддають перевагу великим автомобілям, що споживають багато бензину, можуть очікувати подальшого зростання цін на енергоносії.
Це вплине на споживачів, які вже зіткнулися з підвищенням цін на продукти харчування (зростання на 10,1% у травні), оренду житла, автомобілі та медичні послуги.
Все це ускладнює становище президента Байдена, вважають політологи. Протягом кількох місяців глава Білого дому намагався переконати американців у тому, що його адміністрація робить усе можливе, щоб знизити ціни, не перешкоджаючи відновленню економіки.
Але в листопаді американці переобиратимуть усіх членів Палати представників і одну третину сенаторів, і опитування показують, що виборці називають економіку, інфляцію та високі ціни на бензин серед головних проблем.
У п'ятницю президент знову обрушився із різкою критикою на американську нафтову промисловість, попередивши, що енергетичним компаніям не слід «користуватися проблемами, створеними війною в Україні, для отримання надмірного прибутку та підвищення цін, що погіршує становище сімей» у США.
Не тільки американські нафтові компанії отримують надприбутки, киваючи на нафтове ембарго щодо Росії, яка розв'язала невмотивовану війну проти України. Сама Росія продає свою нафту країнам, які не підтримали санкції проти неї, зокрема, Індії. За деякими модрахунками, її доходи від торгівлі нафтою після введення санкцій навіть зросли.